fbpx

Kontrowersje przy ustalania stażu pracy do wypowiedzenia w sytuacji zawarcia umowy od 22 lutego 2016 r.

29 czerwca 2017
Z art. 16 ustawy nowelizacyjnej kodeksu pracy w zakresie ustalania okresów wypowiedzenia dla umów na czas określony wynika, że przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, których wypowiedzenie następuje od dnia jej wejścia w życie, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem jej wejścia w życie.

Inna jest bowiem sytuacja pracodawcy, który stosując się do obowiązujących przepisów art. 33 k.p., wypowiada umowę o pracę na czas określony pracownikowi zatrudnionemu przed zmianą przepisów, a inna pracodawcy, który zatrudnia pracownika na podstawie takiej umowy już po zmianie przepisów ze świadomością, że przy wypowiadaniu tej umowy stosowany będzie art. 36 k.p. (…)”.

W stanowisku Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 7 października 2015 r. w sprawie liczenia 33 miesięcy umów terminowych po nowelizacji kodeksu pracy stwierdzono m.in., że:

„(…) począwszy od 22 lutego 2016 r., do okresu zatrudnienia, od którego zależy okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, wliczany będzie łączny okres zatrudnienia u pracodawcy, niezależnie od przerw między kolejnymi zatrudnieniami pracownika oraz niezależnie od rodzaju umowy o pracę, na podstawie której pracownik wcześniej świadczył pracę u tego pracodawcy (art. 36 § 1 k.p. w brzmieniu nadanym ustawą nowelizacyjną).

Zdaniem departamentu w przypadku umów o pracę na czas określony zawieranych od 22 lutego 2016 r. uwzględnieniu będą podlegały wszystkie dotychczasowe okresy zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy, także okresy zatrudnienia przypadające przed zmianami.

Reasumując do umów o pracę na czas określony trwających w dniu 22 lutego 2016 r. staż pracy przy ustalaniu okresu wypowiedzenia uwzględnia się począwszy od 22 lutego 2016 r. Natomiast w sytuacji zawarcia kolejnej umowy o pracę, staż pracy przy ustalaniu okresu wypowiedzenia liczymy ze wszystkich umów o pracę zawartych z tym samym pracodawcą.

Przykład 1

Umowa na czas określony od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r., kolejna umowa na czas określony od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2017 r. Wręczenie wypowiedzenia w dniu 17 sierpnia 2016 r. (środa)

W opisanym przypadku w świetle interpretacji MPiPS staż pracy przy ustalaniu okresu wypowiedzenia drugiej z kolei umowy o pracę liczymy z obu umów – jest z przedziału 6 mc-y – 3 lata. Stosujemy 1-miesięczne wypowiedzenie.

Przykład 2

Umowa na czas określony od 1 lutego 2014 r. do 31 marca 2016 r., kolejna umowa na czas określony od 1 kwietnia 2016 r. do 21 listopada 2018 r.. Wręczenie wypowiedzenia w dniu 16 marca 2018 r. (piątek)

W opisanym przypadku w świetle interpretacji MPiPS staż pracy przy ustalaniu okresu wypowiedzenia drugiej z kolei umowy o pracę liczymy z obu umów – staż pracy wynosi ponad 3 lata. Stosujemy 3-miesięczne wypowiedzenie.

Przykład 3

Umowa na czas określony od 1 lutego 2015 r. do 31 października 2018 r.. Wręczenie wypowiedzenia w dniu 16 marca 2018 r. (piątek)

W opisanym przypadku w świetle interpretacji MPiPS staż pracy przy ustalaniu okresu wypowiedzenia bierzemy pod uwagę staż pracy liczony od dnia 22 lutego 2016 – jest to staż pracy do okresu wypowiedzenia z przedziału 6 mc-y – 3 lata. Stosujemy 1-miesięczne wypowiedzenie.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!