fbpx

Przedmiot prawa pracy, czyli zacznijmy od początku cz. I

7 sierpnia 2017
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Pod pojęciem prawa pracy rozumiemy zespół norm prawnych regulujących stosunki pracy podporządkowanej, a także niektóre inne relacje związane ze stosunkiem pracy. Prawo pracy jest działem prawa o szczególnie wielkim znaczeniu społecznym.

Dotyczy ono licznej grupy obywateli. Reguluje wzajemne prawa i obowiązki stron stosunku pracy.

Przedmiotem prawa pracy są m.in.:

 • warunki, które muszą spełniać osoby nawiązujące stosunek pracy,
 • sposób kształtowania treści stosunku pracy,
 • sposób ustania stosunku pracy,
 • wynagrodzenie za pracę,
 • urlopy,
 • czas pracy,
 • odpowiedzialność pracownika i pracodawcy za nienależyte wypełnianie swoich obowiązków.

Wśród innych stosunków nierozerwalnie związanych ze stosunkiem pracy można wymienić:

 • stosunki dotyczące zabezpieczenia materialnego pracowników i ich rodzin na wypadek choroby, macierzyństwa, starości, inwalidztwa lub utraty życia;
 • stosunki między organizacjami związkowymi a administracją gospodarczą;
 • pośrednictwo pracy i gospodarkę siłą roboczą.

Prawo pracy, regulując stosunki pracy staje się czynnikiem skłaniającym zarówno pracowników, jak i   pracodawców do wzajemnego wypełniania obowiązków, a tym samym czynnikiem ładu i porządku społecznego w zakładach pracy. Prawo pracy spełnia trzy bardzo istotne ze społecznego punktu widzenia funkcję:

 • ochronną,
 • organizatorską,
 • wychowawczą.

Treść stosunków pracy kształtowana jest przez liczne i różnorodne źródła prawa pracy.

Będą to zarówno powszechne źródła prawa pracy, czyli akty prawne wydawane przez organy władzy i administracji państwowej, których obowiązek przestrzegania dotyczy ogółu pracodawców, jak również specyficzne źródła prawa pracy dedykowane konkretnej grupie.

W coraz większym stopniu stosunek pracy kształtowany jest przez relacje zbiorowe (grupowe) między pracownikami – załogą i ich reprezentacją (zarówno związkową, jak i poza związkową) z jednej strony a pracodawcami i ich organizacjami z drugiej strony.


Śledź również kolejne wpisy na moim blogu, jeszcze w tym tygodniu opowiem o źródłach prawa pracy i o tym jak stworzyć dobry regulamin pracy.

No token or token has expired.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!