fbpx

Kłopotliwe daty w umowie o pracę

16 listopada 2017
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Czy zastanawiałeś się kiedyś, co oznaczają poszczególne daty w umowie o pracę? Jeżeli masz wątpliwości zapraszam do lektury mojego wpisu.

Analizując wzór umowy o pracę, znajdziemy na nim co najmniej 4 miejsca na „daty”:

  • data sporządzenia pisma (prawy górny róg),
  • data zawarcia umowy,
  • data rozpoczęcia pracy,
  • data podpisania umowy przez pracownika.

W każdym z tych miejsc może znaleźć się całkiem inną data. I tak:

Data sporządzenia dokumentu

Oznacza dzień, w którym dokument w postaci umowy został sporządzony w firmie (czy też moment, od którego przyjmujemy, że dokument istnieje w obiegu firmowym).

Data zawarcia umowy

Oznacza dzień, który strony przyjęły jako moment, od którego istnieje pomiędzy nimi pewien stosunek prawny, wiążący się z obowiązkami dla każdej ze strony. Nie musi to wcale oznaczać, że w tym dniu powstał stosunek pracy – bo taki stosunek może się także nawiązać dopiero po kilku dniach. Chodzi natomiast o to, że w ustalonym przez strony momencie automatycznie powstanie stosunek pracy. Czyli np. strony mogą zawrzeć umowę w dn. 20 listopada ustalając, że stosunek pracy powstanie 1 grudnia. Od daty zawarciu umowy strony mogą już od siebie oczekiwać, że każda z nich spełni swoje zobowiązania z momentem powstania stosunku pracy.

Data rozpoczęcia pracy

Bardzo często jest identyczna jak data zawarcia umowy – ale tak nie musi być. Termin rozpoczęcia pracy, to data, od której powstaje stosunek pracy. Czyli od tej daty kandydat do pracy nabywa status pracownika firmy, jest zgłaszany do ubezpieczenia, biegnie mu zakładowy staż pracy, ma obowiązek przychodzenia do pracy. Nie oznacza to wcale, że termin rozpoczęcia pracy musi pokrywać się z pierwszym dniem wykonywania obowiązków pracowniczych. Strony mogą ustalić np., że dana osoba jest pracownikiem (= ma termin rozpoczęcia pracy) od dn. 1 stycznia – podczas gdy pierwszy dzień świadczenia zadań wynikający z grafiku przypada w dn. 3 stycznia. (Terminu „pierwszego dnia wykonywania obowiązków” nie trzeba określać w umowie – wynika on z rozkładu/grafiku.).

Data podpisania umowy przez pracownika

To data, w której pracownik złożył podpis na dokumencie. Data ta nie powinna być późniejsza niż dzień rozpoczęcia pracy przez pracownika.

Gdyby w umowie nie wypełniono rubryki: „termin rozpoczęcia pracy”, to wówczas stosunek pracy nawiązuje się od daty wpisanej w rubryce „data zawarcia umowy”.

W umowach na czas określony daty występują często jeszcze w piątym miejscu – mianowicie w rubryce „rodzaj umowy” wpisywana jest data początkowa i końcowa stosunku pracy. W takim przypadku, data początkowa powinna być identyczna z datą wpisaną w rubryce „termin rozpoczęcia pracy”.

Wyrok Sądu Najwyższego  z dnia 29 października 2007 r., sygn. akt II PK 56/07.

W świetle bowiem art. 26 k.p. umowa o pracę jest czynnością prawną wystarczającą do nawiązania stosunku pracy między stronami w dniu, który strony same określiły bądź w dniu, w którym umowa została zawarta, jeżeli strony nie podały innej daty nawiązania stosunku pracy. Z tego względu w doktrynie przyjmuje się, że jeżeli termin rozpoczęcia pracy jest w umowie określony, to stosunek pracy powstaje w określonej dacie niezależnie od tego, czy pracownik przystąpi do wykonywania pracy, a jeżeli nieprzystąpienie do pracy przez pracownika nastąpiło z przyczyn przez niego zawinionych, to pracodawca może stosować przewidziane prawem sankcje aż do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!