fbpx

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę na mocy porozumienia stron?

9 grudnia 2017
Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron polega na zgodnym oświadczeniu woli dwóch stron (pracodawcy i pracownika) o chęci rozwiązania umowy o pracę.

Wola rozwiązania umowy w powyższy sposób powinna zostać udokumentowana poprzez sporządzenie odpowiedniego dokumentu w formie pisemnej z wyraźnym podaniem terminu, w którym ma ono nastąpić.

Niezachowanie wskazanej formy nie powoduje jednak nieważności tej czynności, a jedynie może utrudniać dowodzenie w ewentualnym sporze przed sądem pracy. W związku z powyższym warto udokumentować fakt rozwiązania umowy na piśmie.

Warunki skuteczności rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron:

  • zgodne złożenie oświadczeń woli o rozwiązaniu umowy przez pracownika i pracodawcę,
  • oświadczenia woli nie mogą być obarczone jedną z wad powodującą w konsekwencji ich nieważność (błąd, podstęp, groźba, pozorność, stan wyłączający świadome lub swobodne podjęcie decyzji).

W razie złożenia przez Pracownika bądź Pracodawcę oświadczenia woli dla pozoru lub w stanie wyłączającym świadome bądź swobodne podjęcie decyzji, czynność prawna jest z mocy prawa nieważna – a więc nie wywołuje żadnych skutków – umowa nie rozwiązuje się.

W razie złożenia oświadczenia woli przez którąkolwiek ze stron, pod wpływem błędu lub groźby, osoba je składająca może do roku czasu uchylić się od jego skutków prawnych przez złożenie drugiej stronie na piśmie oświadczenia o uchyleniu się od złożonego wcześniej oświadczenia.

Za porozumieniem stron może być rozwiązana każda umowa, co oznacza, że przy takim trybie nie obowiązują ograniczenia jakie prawo nakłada przy wypowiadaniu umów o pracę, w szczególności co do zasadności rozwiązania, kontroli związkowej czy ochrony szczególnej pracowników.

Przykład 1

Pracodawca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od dnia 01.01.2016 r. na stanowisku kierownika zmiany.

W dniu 05.05.2017 r. pracownik zgłasza do pracodawcy wniosek o zakończenie stosunku pracy, argumentując to otrzymaniem atrakcyjnej ofert pracy w innej firmie. Pracodawca akceptuje decyzje pracownika i nie zamierza utrudniać zatrudnionemu odejścia.

W opisanym przypadku pracodawca i pracownik mogą rozwiązać umowę o pracę na mocy porozumienia stron.

Porozumienie powinno zostać zawarte w formie pisemnej najpóźniej w dniu 30.06.2017 r.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!