timestamp
7 stycznia 2018
timestamp
0
...

Wolne za święto w sobotę powraca jak bumerang

timestamp
7 stycznia 2018
timestamp
0
...

W ostatnim czasie media społecznościowe i internet zalewa kolejna fala pytań o konieczność oddania pracownikom dnia wolnego za święto 6 stycznia przypadające w tym roku w sobotę.  O co właściwie chodzi z tym oddawaniem dnia wolnego za święto przypadające w sobotę 6 stycznia?

I tu Cię zaskoczę. Otóż nikomu nic nie oddajemy za żadne święto przypadające w sobotę!

Generalnie to jest tak, że jeśli mamy w portfelu 168 zł tylko tyle możemy wydać. Podobnie jest z czasem pracy. Jeśli w okresie rozliczeniowym obowiązuje określony wymiar czasu pracy to pracodawca ma do dyspozycji właśnie tyle godzin do rozplanowania, oczywiście przy zachowaniu wszelkich norm czasu pracy. Ani mniej, ani więcej.

Więc o co chodzi? Już wyjaśniam.

Ustalając wymiar czasu pracy mnożymy przez 40 liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, następnie dodajemy iloczyn 8 godzin i liczby dni wystających poza pełne tygodnie a przypadających od poniedziałku do piątku, a następnie obniżamy wymiar czasu pracy o iloczyn 8 godzin i każde święto przypadające w dniu innym niż niedziela.

I tak w styczniu 2018 r.:

Styczeń
SB ND PN WT ŚR CZ PT
   1  2  3 4 5
6  7  8  9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30  31

Zakładamy, że dniem wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy jest sobota.

W przedstawionym miesięcznym okresie rozliczeniowy występują:

  • cztery pełne tygodnie (od 01.01 do 28.01),
  • 3 dni wystające poza pełne tygodnie, a przypadające od poniedziałku do piątku (29.01, 30.01, 31.01),
  • w okresie rozliczeniowym występują dwa święta przypadające w dniu innym niż niedziela (1.01, 6.01).

Obliczenie obowiązującego w listopadzie wymiaru czasu pracy kształtuje się następująco:

 4 tygodnie * 40 + 3*8 – 2 dni * 8 =  168 godziny 

W ten sposób ustalamy czas przypadających do przepracowania przez pracownika, na który ustalamy rozkład czasu pracy dla obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy.

Obowiązkiem pracodawcy jest planowanie pracy na obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy, tak więc w styczniu 2018 r. pracodawca ma do dyspozycji 168 godzin pracy, które może rozdysponować w okresie rozliczeniowym zgodnie z obowiązującymi zasadami planowania czasu pracy.

Jeśli więc stały rozkład czasu pracy pracownika przewiduje pracę od poniedziałku do piątku wówczas pracownik pracujący według takiego rozkładu czasu pracy “zyskuje” dodatkowy dzień wolny od pracy w swoim stały rozkładzie czasu pracy. Dlatego też utarło się powszechnie, że za święto przypadające w sobotę oddajemy dzień wolny od pracy, chociaż tak naprawdę nikomu nic nie oddajemy de facto.

Ponadto wymiar czasu pracy pracownika ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeśli więc pracownikowi zaplanowano dzień wolny “w zamian” za święto w dniu, w którym był nieobecny z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy, żadna dodatkowa rekompensata nie przysługuje z tego tytułu.

Zapraszam Cię serdecznie na kurs online “O kadrach i płacach z pasją” Akademia Moniki Smulewicz. Trzecia edycja startuje już w kwietniu. Zarezerwuj miejsce już dzisiaj!

akademia image
butterflies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w mojej Akademii Online

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *