fbpx

Wolne za święto w sobotę powraca jak bumerang

7 stycznia 2018
W ostatnim czasie media społecznościowe i internet zalewa kolejna fala pytań o konieczność oddania pracownikom dnia wolnego za święto 6 stycznia przypadające w tym roku w sobotę.  O co właściwie chodzi z tym oddawaniem dnia wolnego za święto przypadające w sobotę 6 stycznia?

I tu Cię zaskoczę. Otóż nikomu nic nie oddajemy za żadne święto przypadające w sobotę!

Generalnie to jest tak, że jeśli mamy w portfelu 168 zł tylko tyle możemy wydać. Podobnie jest z czasem pracy. Jeśli w okresie rozliczeniowym obowiązuje określony wymiar czasu pracy to pracodawca ma do dyspozycji właśnie tyle godzin do rozplanowania, oczywiście przy zachowaniu wszelkich norm czasu pracy. Ani mniej, ani więcej.

Więc o co chodzi? Już wyjaśniam.

Ustalając wymiar czasu pracy mnożymy przez 40 liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, następnie dodajemy iloczyn 8 godzin i liczby dni wystających poza pełne tygodnie a przypadających od poniedziałku do piątku, a następnie obniżamy wymiar czasu pracy o iloczyn 8 godzin i każde święto przypadające w dniu innym niż niedziela.

I tak w styczniu 2018 r.:

Styczeń
SBNDPNWTŚRCZPT
 1 2 345
6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
27282930 31

Zakładamy, że dniem wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy jest sobota.

W przedstawionym miesięcznym okresie rozliczeniowy występują:

  • cztery pełne tygodnie (od 01.01 do 28.01),
  • 3 dni wystające poza pełne tygodnie, a przypadające od poniedziałku do piątku (29.01, 30.01, 31.01),
  • w okresie rozliczeniowym występują dwa święta przypadające w dniu innym niż niedziela (1.01, 6.01).

Obliczenie obowiązującego w listopadzie wymiaru czasu pracy kształtuje się następująco:

 4 tygodnie * 40 + 3*8 – 2 dni * 8 =  168 godziny

W ten sposób ustalamy czas przypadających do przepracowania przez pracownika, na który ustalamy rozkład czasu pracy dla obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy.

Obowiązkiem pracodawcy jest planowanie pracy na obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy, tak więc w styczniu 2018 r. pracodawca ma do dyspozycji 168 godzin pracy, które może rozdysponować w okresie rozliczeniowym zgodnie z obowiązującymi zasadami planowania czasu pracy.

Jeśli więc stały rozkład czasu pracy pracownika przewiduje pracę od poniedziałku do piątku wówczas pracownik pracujący według takiego rozkładu czasu pracy “zyskuje” dodatkowy dzień wolny od pracy w swoim stały rozkładzie czasu pracy. Dlatego też utarło się powszechnie, że za święto przypadające w sobotę oddajemy dzień wolny od pracy, chociaż tak naprawdę nikomu nic nie oddajemy de facto.

Ponadto wymiar czasu pracy pracownika ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeśli więc pracownikowi zaplanowano dzień wolny “w zamian” za święto w dniu, w którym był nieobecny z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy, żadna dodatkowa rekompensata nie przysługuje z tego tytułu.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!