fbpx

Od czego płacimy podatki?

4 maja 2018
Wszelkie dochody uzyskiwane przez osoby zatrudnione, bez względu na źródło pochodzenia tych dochodów, podlegają co do zasady opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Kwestie opodatkowania regulują przepisy Ordynacji podatkowej oraz w odniesieniu do osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o pdof).

Obowiązek podatkowy może mieć charakter nieograniczony lub ograniczony.

Kiedy mamy do czynienia z przychodem?

Przychodami w myśl ustawy o pdof są” „otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń” (Art. 11 § 1 ustawy o pdof).

W odniesieniu do przychodów z pracy, za przychody „ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, (…) za godziny  nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych” (Art. 12 § 1 ustawy o pdof).

Nieograniczony obowiązek podatkowy

Z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym mamy do czynienia jeśli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski – wtedy podlega obowiązkowi podatkowemu od wszystkich swoich dochodów, niezależnie od tego czy źródła tych przychodów są zlokalizowane w Polsce czy poza granicami kraju. Za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę fizyczną, która posiada w Polsce tzw. centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) albo przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Tym samym, aby być zakwalifikowanym jako osoba mająca miejsce zamieszkania na terytorium RP, nie trzeba posiadać polskiego obywatelstwa.

Ograniczony obowiązek podatkowy

Ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy osób, które nie mają na terytorium RP miejsca zamieszkania – wtedy podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów/przychodów uzyskiwanych w Polsce. Takimi dochodami/przychodami mogą być np. przychody ze stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście (umowy zlecenia, o dzieło), działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce. Katalog rodzajów przychodów jest w ustawie katalogiem otwartym, zatem podane wcześniej rodzaje dochodu są jedynie przykładami.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!