fbpx

Gdy pracownik rozpoczyna pracę o godzinie wcześniejszej niż wynika to z obowiązującego go rozkładu czasu pracy?

4 sierpnia 2018
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
W codziennej praktyce nie rzadko zdarza się tak, że pracownik "pojawia" się w pracy dużo wcześniej niż wynika to obowiązującego ją rozkładu czasu pracy. Powody mogą być różne.

Może tak być np. dlatego, że cierpli na bezsenność lub tak mu pasowało ze względu na rozkład jazdy pociągów, którymi dojeżdża do pracy.

Czy pracodawca ma w takim przypadku obowiązek zaliczenia do „roboczej dniówki” czasu od momentu przybycia do firmy do planowanej godziny rozpoczęcia?

Już wyjaśniam

Zasadniczo, czas pracy liczymy od godziny rozkładowej – a nie od pojawienia się pracownika w zakładzie. Istnieje jednak problem, jeśli pracownik przebywał na swoim stanowisku dużo wcześniej – w sądzie pracownik może wykazywać, że było to za „cichym” przyzwoleniem a nawet oczekiwaniem szefa.

Czynności wykonywane w interesie pracodawcy, za jego dorozumianą zgodą należy zaliczyć do czasu pracy. Wyłączenie prawa do wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach byłoby możliwe jedynie wtedy, gdyby pracodawca był w stanie wykazać, że pracodawca albo nie miał świadomości, że praca była świadczona w nadgodzinach albo że miał świadomość świadczenia pracy po godzinach, ale domagał się od pracownicy, aby zaprzestała pozostawania dłużej w pracy. Jeśli natomiast pracodawca przyjmuje efekty pracy w świadomości, że praca była realizowana to po godzinach – należy to uznać za zgodę dorozumianą. W szczególności, brak sprzeciwu przełożonego na wykonywanie w jego obecności przez pracownika obowiązków może być zakwalifikowany jako polecenie świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych (por. wyr. SN z 14.5.1988 r., I PKN 122/98, OSNAPiUS 1999, Nr 10, poz. 343).

W celu uniknięcia podobnych sytuacji pracodawca powinien zadbać o zabezpieczenie odpowiednich zapisów, z których jednoznacznie wynikałoby, że pracodawca wyraża zgodę, aby pracownica przebywała na terenie zakładu pracy 45 minut przed godzina rozpoczęcia pracy z uwagi na rozkład jazdy pociągów, jednakże czas ten będzie wykorzystywała tylko i wyłącznie w celach prywatnych. To z pewnością w o wiele większym stopniu zabezpieczyłoby interesy pracodawcy w sytuacji konfliktowej.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!