timestamp
4 sierpnia 2018
timestamp
0
...

Gdy pracownik rozpoczyna pracę o godzinie wcześniejszej niż wynika to z obowiązującego go rozkładu czasu pracy?

timestamp
4 sierpnia 2018
timestamp
0
...

W codziennej praktyce nie rzadko zdarza się tak, że pracownik “pojawia” się w pracy dużo wcześniej niż wynika to obowiązującego ją rozkładu czasu pracy. Powody mogą być różne. Może tak być np. dlatego, że cierpli na bezsenność lub tak mu pasowało ze względu na rozkład jazdy pociągów, którymi dojeżdża do pracy.

Czy pracodawca ma w takim przypadku obowiązek zaliczenia do „roboczej dniówki” czasu od momentu przybycia do firmy do planowanej godziny rozpoczęcia?

To pytanie równie często pojawiało się też podczas kursu online „Wszystko co musisz wiedzieć o czasie pracy”.

Już wyjaśniam!

Zasadniczo, czas pracy liczymy od godziny rozkładowej – a nie od pojawienia się pracownika w zakładzie. Istnieje jednak problem, jeśli pracownik przebywał na swoim stanowisku dużo wcześniej – w sądzie pracownik może wykazywać, że było to za „cichym” przyzwoleniem a nawet oczekiwaniem szefa.

Czynności wykonywane w interesie pracodawcy, za jego dorozumianą zgodą należy zaliczyć do czasu pracy. Wyłączenie prawa do wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach byłoby możliwe jedynie wtedy, gdyby pracodawca był w stanie wykazać, że pracodawca albo nie miał świadomości, że praca była świadczona w nadgodzinach albo że miał świadomość świadczenia pracy po godzinach, ale domagał się od pracownicy, aby zaprzestała pozostawania dłużej w pracy. Jeśli natomiast pracodawca przyjmuje efekty pracy w świadomości, że praca była realizowana to po godzinach – należy to uznać za zgodę dorozumianą. W szczególności, brak sprzeciwu przełożonego na wykonywanie w jego obecności przez pracownika obowiązków może być zakwalifikowany jako polecenie świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych (por. wyr. SN z 14.5.1988 r., I PKN 122/98, OSNAPiUS 1999, Nr 10, poz. 343).

W celu uniknięcia podobnych sytuacji pracodawca powinien zadbać o zabezpieczenie odpowiednich zapisów, z których jednoznacznie wynikałoby, że pracodawca wyraża zgodę, aby pracownica przebywała na terenie zakładu pracy 45 minut przed godzina rozpoczęcia pracy z uwagi na rozkład jazdy pociągów, jednakże czas ten będzie wykorzystywała tylko i wyłącznie w celach prywatnych. To z pewnością w o wiele większym stopniu zabezpieczyłoby interesy pracodawcy w sytuacji konfliktowej.

Dodatkowe wyjaśnienia na to i podobne pytania znajdziesz również w mojej książce „Wszystko co musisz wiedzieć o czasie pracy”.

akademia image
butterflies
Więcej informacji na temat czasu pracy znajdziesz w mojej Akademii Online

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *