fbpx

Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który nie wykonał pracy w wyniku akcji protestacyjnej u kontrahenta?

8 sierpnia 2018
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Dzisiaj opowiem o tym co się dzieje w sytuacji, gdy pracownik jest gotowy do wykonywania pracy, jednak nie wykonuje jej na skutek zaistniałych przeszkód.

Dzisiaj kolejny wpis z cyklu:

Pytanie do Moniki!

Pytanie?

Jesteśmy przedsiębiorstwem transportowym. Nasz pracownik zatrudniony jako kierowca stawił się do pracy w siedzibie naszego kontrahenta, tego dnia miał zawieźć ładunek do innego miasta. Po przybyciu na miejsce okazało się, że z powodu akcji protestacyjnej pracowników magazynu nie jest możliwe załadowanie towaru. Protest trwał 3 godziny. Po tym czasie załadunek się odbył, ale pracownik zorientował się, że nie ma przy sobie prawa jazdy, a tym samym nie może już w tym dniu wyjechać w trasę.

Jak powinniśmy rozliczyć czas pracy tego pracownika?

Odpowiedź:

W powyższej sytuacji mamy do czynienia z przestojem w pracy, czyli okolicznościami obiektywnymi, które uniemożliwiają pracownikowi świadczenie pracy, pomimo, iż przybył do pracy i jest gotowy do jej świadczenia. Przestój może mieć charakter niezawiniony (kiedy pracownik nie miał wpływu na jego zaistnienie) lub zawiniony (kiedy pracownik przyczynił się do jego powstania). Przestój niezawiniony jest okresem wliczanym do czasu pracy i przysługuje za niego pracownikowi wynagrodzenie tzw. przestojowe wyliczane ze stawki zasadniczej pracownika. Mogą to być awarie (np. brak prądu, zepsuta maszyna), strajk, błędne decyzje osób kierujących pracą. Natomiast przestój zawiniony ma miejsce wtedy, kiedy pracownik w sposób celowy (umyślny) lub na skutek zaniechania lub niedbałości przyczyni się do jego powstania.

W opisanym przypadku mamy do czynienia zarówno z przestojem niezawinionym jak i zawinionym.

Czas przestoju niezawinionego to 3 godziny podczas protestu pracowników magazynu, który uniemożliwił załadunek towaru i wyjazd z trasę. Za ten czas pracownikowi przysługuje wynagrodzenie przestojowe.

Pozostały czas, to okres przestoju zawinionego przez pracownika, który nie miał przy sobie dokumentu niezbędnego do wykonywania pracy (uprawniającego go do kierowania pojazdem). Ten czas nie podlega wliczeniu do czasu pracy i tym samym pracownikowi nie należy się wynagrodzenie.

Pracodawca ma możliwość powierzenia pracownikowi na czas przestoju innej pracy (odpowiadającej kwalifikacjom pracownika). Wtedy za czas wykonywania tej pracy w okresie zawinionego przestoju pracownik otrzyma wynagrodzenie wg stawki obowiązującej przy wykonywaniu tego rodzaju prac.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!