timestamp
8 sierpnia 2018
timestamp
0
...

Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który nie wykonał pracy w wyniku akcji protestacyjnej u kontrahenta?

timestamp
8 sierpnia 2018
timestamp
0
...

Od kilku dni w sprzedaży jest moja książka „Wszystko co musisz wiedzieć o czasie pracy”. Wraz z pojawieniem się książki na Waszych biurkach w mojej skrzynce przybywa zapytań o różne niuanse w temacie planowania i rozliczania czasu pracy.

Dzisiaj kolejny wpis z cyklu: Pytanie do Moniki! Raz w tygodniu wybieram jedno pytanie, na które odpowiadam na moim blogu.

Dzisiaj opowiem o tym co się dzieje w sytuacji, gdy pracownik jest gotowy do wykonywania pracy, jednak nie wykonuje jej na skutek zaistniałych przeszkód. To pytanie równie często pojawiało się też podczas kursu online „Wszystko co musisz wiedzieć o czasie pracy”.

Pytanie?

Jesteśmy przedsiębiorstwem transportowym. Nasz pracownik zatrudniony jako kierowca stawił się do pracy w siedzibie naszego kontrahenta, tego dnia miał zawieźć ładunek do innego miasta. Po przybyciu na miejsce okazało się, że z powodu akcji protestacyjnej pracowników magazynu nie jest możliwe załadowanie towaru. Protest trwał 3 godziny. Po tym czasie załadunek się odbył, ale pracownik zorientował się, że nie ma przy sobie prawa jazdy, a tym samym nie może już w tym dniu wyjechać w trasę.

Jak powinniśmy rozliczyć czas pracy tego pracownika?

Odpowiedź:

W powyższej sytuacji mamy do czynienia z przestojem w pracy, czyli okolicznościami obiektywnymi, które uniemożliwiają pracownikowi świadczenie pracy, pomimo, iż przybył do pracy i jest gotowy do jej świadczenia. Przestój może mieć charakter niezawiniony (kiedy pracownik nie miał wpływu na jego zaistnienie) lub zawiniony (kiedy pracownik przyczynił się do jego powstania). Przestój niezawiniony jest okresem wliczanym do czasu pracy i przysługuje za niego pracownikowi wynagrodzenie tzw. przestojowe wyliczane ze stawki zasadniczej pracownika. Mogą to być awarie (np. brak prądu, zepsuta maszyna), strajk, błędne decyzje osób kierujących pracą. Natomiast przestój zawiniony ma miejsce wtedy, kiedy pracownik w sposób celowy (umyślny) lub na skutek zaniechania lub niedbałości przyczyni się do jego powstania.

W opisanym przypadku mamy do czynienia zarówno z przestojem niezawinionym jak i zawinionym. Dużo na ten temat pisałam również w mojej książce i kursie online „Wszystko co musisz wiedzieć o czasie pracy”.

Czas przestoju niezawinionego to 3 godziny podczas protestu pracowników magazynu, który uniemożliwił załadunek towaru i wyjazd z trasę. Za ten czas pracownikowi przysługuje wynagrodzenie przestojowe.

Pozostały czas, to okres przestoju zawinionego przez pracownika, który nie miał przy sobie dokumentu niezbędnego do wykonywania pracy (uprawniającego go do kierowania pojazdem). Ten czas nie podlega wliczeniu do czasu pracy i tym samym pracownikowi nie należy się wynagrodzenie.

Pracodawca ma możliwość powierzenia pracownikowi na czas przestoju innej pracy (odpowiadającej kwalifikacjom pracownika). Wtedy za czas wykonywania tej pracy w okresie zawinionego przestoju pracownik otrzyma wynagrodzenie wg stawki obowiązującej przy wykonywaniu tego rodzaju prac.

Dodatkowe wyjaśnienia na to i podobne pytania znajdziesz również w mojej książce „Wszystko co musisz wiedzieć o czasie pracy”.

akademia image
butterflies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w mojej Akademii Online

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *