fbpx

Czy podróż służbową zaliczamy do czasu pracy?

20 sierpnia 2018
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Dzisiaj kolejny wpis z cyklu: Pytanie do Moniki! Tym razem opowiem o tym czy podróż służbową zaliczamy do czasu pracy.

Pytanie.

Nasz pracownik jest zatrudniony w Poznaniu i pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-16.30. W piątek otrzymał polecenie wyjazdu na konferencję naukową do Krakowa. Wyjechał o godz. 6.40, na miejsce dotarł o 9.00 i uczestniczył w konferencji, na której miał wystąpienie, a następnie w panelu dyskusyjnym do 17.00. Po zakończeniu imprezy pracownik miał jeszcze zaproszenie na kolację z potencjalnym klientem, na którą pracodawca polecił mu pójść. Kolacja zakończyła się o 20:00. Pracownik przenocował w Warszawie, a w sobotę wrócił do Poznania. Podroż powrotna zajęła mu 4 godziny i zakończyła się o 12:00.

Czy powinniśmy pracownikowi zapłacić za wszystkie godziny spędzone w podróży? Jak prawidłowo rozliczyć czas pracy pracownika w tym przypadku?

Odpowiedź:

W powyższym zapytaniu mamy do czynienia z podróżą służbową pracownika. Art. 775 k.p. definiuje podróż służbową jako wykonywanie określonego przez pracodawcę zadania poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Zasady rozliczania czasu pracy w podróży służbowej nie zostały w żaden sposób określone w kodeksie pracy, natomiast wykształciły się poprzez orzecznictwo i interpretacje.

To co należy rozróżnić to czas podróży i czas pracy podczas podróży służbowej. Pierwsze pojęcie obejmuje cały czas wyjazdu, od momentu rozpoczęcia podróży do momentu jej zakończenia. Będzie on miał znaczenie przy ustalaniu należności z tytułu podróży służbowej (np. diet).  Nie jest on jednak tożsamy z czasem pracy.

Punktem odniesienia będzie tu grafik pracownika. Zasadą jest, że do czasu pracy nie zalicza się czasu dojazdu do miejsca wykonywania zadań i powrotu po ich zakończeniu, chyba, że jakaś jego część pokrywa się z rozkładowymi godzinami pracownika. W naszym pytaniu czasem pracy będzie zatem czas przypadający na tzw. normalne godziny pracy, czyli w piątek od godziny 8:30. Do czasu pracy należy wliczy cały czas przebywania na konferencji oraz na zleconej przez szefa kolacji z kontrahentem, czyli w piątek do godziny 20:00.

Pracownik będzie miał zatem 3,5 godziny nadliczbowej za którą powinien otrzymać czas wolny lub wynagrodzenie wraz z dodatkiem 50%.

Nie stanowi natomiast czasu pracy czas powrotu przypadający na sobotę. Zatem pomimo iż sobota jest dla pracownika dniem wolnym od pracy, za czas podróży powrotnej nie będzie mu przysługiwała żadna rekompensata.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!