timestamp
15-10-2018
(zakończono)
timestamp
0
...

O kardach i płacach za pasją TV – odc. 6 – Pracownicze Plany Kapitałowe

timestamp
15-10-2018
(zakończono)
timestamp
0
...

Najbliższe miesiące będą przełomowe w zakresie dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego Polek i Polaków.

Dotychczasowe możliwości oszczędzania, w tym w szczególności Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), zostaną uzupełnione o nową instytucję, jaką będą Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

Będą one stanowić nową jakość dla większości pracodawców działających w naszym kraju. Po raz pierwszy zostaną stworzone systemowe ramy dla dodatkowego oszczędzania na emeryturę, obejmujące takie rozwiązania jak obowiązkowe utworzenie i obowiązkowy zapis do PPK większości zatrudnionych, a także obligatoryjne finansowanie wpłat przez uczestników i zatrudniających, wzmocnione zachętami finansowymi ze środków publicznych.

PPK zostały uregulowane w ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych, nowym akcie prawnym, który wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Środki gromadzone w ramach PPK będą stanowiły prywatną własność uczestnika PPK.

A jak się do nich przygotować?

O tym właśnie rozmawiałam z moim gościem dr. Marcinem Wojewódką.PPE jest tworzone wyłącznie w celu gromadzenia środków uczestnika przeznaczonych do wypłaty po uzyskaniu przez niego uprawnień emerytalnych. PPE można utworzyć w jednej z czterech form:

  • pracowniczego funduszu emerytalnego,
  • umowy o wnoszenie przez pracodawcę składek pracowników do funduszu inwestycyjnego,
  • umowy grupowego ubezpieczenia na życie,
  • zarządzania zagranicznego.

 

Szczegółowe informacje na temat tego jak przygotować się do nadchodzących zmian możesz przeczytać w opracowaniu: 20 odsłon PPE vs PPDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *