fbpx

12 listopada świętem – konsekwencje w zakresie prawa pracy dla pracowników i pracodawców

24 października 2018
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Nocne głosowanie w sejmie,  jeszcze tylko podpis prezydenta i mamy nowy dzień wolny od pracy w listopadzie. Szalone tempo legislacyjne, brak refleksji nad konsekwencjami. Tak się tworzy prawo - na kolanie a My będziemy m.in zmieniać grafiki pracy i przeliczać ekwiwalenty za urlop od początku roku. (Edycja 7.11.2018 r. godz. 23:59).

Pierwotnie planowano, że tego dnia będą pracowały placówki handlowe, służba zdrowia i apteki. Po zmianie z 7.11 handel jednak również będzie miał wolne w tym dniu.

Co ciekawe takie uchwalenie dodatkowego dnia wolnego w ostatniej chwili powoduje bardzo duże perturbacje w organizacji pracy.  A do tego nie wszyscy pracownicy będą też mieli prawo do świętowania 12.11.2018 r.

Zmiana wymiaru czasu pracy i jej konsekwencje dla harmonogramów i rozkładów czasu pracy

Przypominam, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany podać do wiadomości pracownika harmonogram pracy na siedem dni przed rozpoczęciem miesiąca. Jeśli nawet ustawa zostanie podpisana przez prezydenta dziś lub jutro, nie ma możliwości zachowania tego terminu przez pracodawcę. A przecież nie później jak wczoraj pracodawcy mieli obowiązek podać do wiadomości pracowników harmonogramy na listopad. Nie ma więc szansy na zachowanie tego terminu bo to nie realne. Większość pracodawców (działających zgodnie z litera prawa) zaplanowała już przecież grafiki na listopad, a teraz będą musieli je przeplanować i dopasować do nowego wymiaru czasu pracy.

Zmiana współczynnika urlopowego i jej konsekwencje dla wypłaconych ekwiwalentów

Do wyliczenia wartości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy potrzebny jest tzw. współczynnik ekwiwalentowi, czyli średnia liczba dni roboczych przypadających w danym roku kalendarzowym. Jest on obliczany dla każdego roku kalendarzowego odrębnie, ponieważ w każdym roku nieco inaczej rozkładają się dni wolne od pracy, a zatem inna może być liczba dni roboczych.

I tak, aby ustalić współczynnik należy od liczby dni kalendarzowych w danym roku odjąć sumę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z pięciodniowej normy czasu pracy. Następnie otrzymany wynik należy podzielić przez 12 miesięcy. W ten sposób otrzymujemy średnią liczbę dni roboczych przypadających na miesiąc w danym roku.

W roku 2018 współczynnik do ekwiwalentu wynosi 20,92 i wynika z następującego wyliczenia:

[365 dni roku – (52 niedziele + 10 dni świątecznych + 52 dni wolne)] : 12 = 20,92

Z chwilą wprowadzenia nowego święta współczynnik ten ulegnie przeliczeniu:

[365 dni roku – (52 niedziele + 11 dni świątecznych + 52 dni wolne)] : 12 = 20,83

I tak np. zakładając, że pracownik uprawniony do wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 15 000 zł ( dla uproszczenia jego wynagrodzenia składa się tylko z tego składnika) , z którym rozwiązano stosunek pracy miał prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w wymiarze 15 dni otrzymał ekwiwalent za urlop obliczony następująco:

15 000 : 20,92 * 15 dni  = 10 755,26

Po zmianie współczynnika należny ekwiwalent wyniesie:

15 000 : 20,83 * 15 dni  = 10 801,73

Pozostaje więc pytanie czy ustawodawca przewidział tego typu konsekwencje? Czy pracodawcy będą musieli na nowo przeliczyć wypłacone dotychczas ekwiwalenty i wypłacić wyrównanie?

A tutaj przeczytasz pełen tekst ustawy:

USTAWA z dnia 24 października 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej
 
Aby uczcić i upamiętnić wielki dla Narodu Polskiego dzień Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej 11 listopada 2018 r., stanowi się, co następuje:
 
Art. 1. Dzień 12 listopada 2018 r. jest uroczystym Świętem Narodowym.
 
Art. 2. Dzień 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy.
 
Art. 3. W dniu 12 listopada 2018 r. nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. poz. 305 i 650).
 
Art. 4. 1. Świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczenia opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej udzielane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.[1])), które mają być udzielone w dniu 12 listopada 2018 r. w godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, są udzielane w dniu 12 listopada 2018 r. według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia.
 
2. Apteka ogólnodostępna, która zgodnie z uchwałą rady powiatu, o której mowa w art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 2211, z późn. zm.[2])) jest obowiązana zapewnić dostępność świadczeń na terenie powiatu w dni wolne od pracy, zapewnia tę dostępność także w dniu 12 listopada 2018 r.
 
Art. 5. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!