fbpx

12 listopada dniem wolnym od pracy również w handlu

7 listopada 2018
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
7 listopada Sejm przyjął poprawkę, zgodnie z którą 12 listopada obowiązywać będą zasady ograniczające również handel w niedziele i święta. 

Rzecznik Prezydenta poinformował, że Ustawa została niezwłocznie podpisana. Mamy więc nowe święto w tym roku. 12 listopada 2018 r. nie idziemy do pracy.  Pracują natomiast apteki i służba zdrowia.

O konsekwencjach tej decyzji przeczytasz poniżej.

Zmiana wymiaru czasu pracy i jej konsekwencje dla harmonogramów i rozkładów czasu pracy

Przypominam, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany podać do wiadomości pracownika harmonogram pracy na siedem dni przed rozpoczęciem miesiąca. Jeśli nawet ustawa zostanie podpisana przez prezydenta dziś lub jutro, nie ma możliwości zachowania tego terminu przez pracodawcę. A przecież nie później jak wczoraj pracodawcy mieli obowiązek podać do wiadomości pracowników harmonogramy na listopad. Nie ma więc szansy na zachowanie tego terminu bo to nie realne. Większość pracodawców (działających zgodnie z litera prawa) zaplanowała już przecież grafiki na listopad, a teraz będą musieli je przeplanować i dopasować do nowego wymiaru czasu pracy.

Zmiana współczynnika urlopowego i jej konsekwencje dla wypłaconych ekwiwalentów

Do wyliczenia wartości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy potrzebny jest tzw. współczynnik ekwiwalentowi, czyli średnia liczba dni roboczych przypadających w danym roku kalendarzowym. Jest on obliczany dla każdego roku kalendarzowego odrębnie, ponieważ w każdym roku nieco inaczej rozkładają się dni wolne od pracy, a zatem inna może być liczba dni roboczych.

I tak, aby ustalić współczynnik należy od liczby dni kalendarzowych w danym roku odjąć sumę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z pięciodniowej normy czasu pracy. Następnie otrzymany wynik należy podzielić przez 12 miesięcy. W ten sposób otrzymujemy średnią liczbę dni roboczych przypadających na miesiąc w danym roku.

W roku 2018 współczynnik do ekwiwalentu wynosi 20,92 i wynika z następującego wyliczenia:

[365 dni roku – (52 niedziele + 10 dni świątecznych + 52 dni wolne)] : 12 = 20,92

Z chwilą wprowadzenia nowego święta współczynnik ten ulegnie przeliczeniu:

[365 dni roku – (52 niedziele + 11 dni świątecznych + 52 dni wolne)] : 12 = 20,83

I tak np. zakładając, że pracownik uprawniony do wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 15 000 zł ( dla uproszczenia jego wynagrodzenia składa się tylko z tego składnika) , z którym rozwiązano stosunek pracy miał prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w wymiarze 15 dni otrzymał ekwiwalent za urlop obliczony następująco:

15 000 : 20,92 * 15 dni  = 10 755,26

Po zmianie współczynnika należny ekwiwalent wyniesie:

15 000 : 20,83 * 15 dni  = 10 801,73

Pozostaje więc pytanie czy ustawodawca przewidział tego typu konsekwencje? Czy pracodawcy będą musieli na nowo przeliczyć wypłacone dotychczas ekwiwalenty i wypłacić wyrównanie?

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!