timestamp
6 stycznia 2019
timestamp
7
...

Kontrola zwolnień lekarskich po 1 stycznia 2019 r.

timestamp
6 stycznia 2019
timestamp
7
...

Płatnicy składek wypłacający zasiłki oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych mają prawo do kontrolowania przebywających na ZLA pracowników, a kontrola zwolnień lekarskich po zmianach, które weszły w życie 1 stycznia jest dużo łatwiejsza. Przyjrzyjmy się więc temu co się zmieniło.

Kontrola zwolnień lekarskich, czyli co podlega kontroli?

Płatnik składek może kontrolować zwolnienia w zakresie prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Natomiast ZUS może również kontrolować zwolnienia w zakresie prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Kontrolę tę wykonują lekarze orzecznicy ZUS, poprzez:

 • przeprowadzanie badań ubezpieczonych,
 • kierowanie ich na badania specjalistyczne do lekarzy konsultantów ZUS,
 • żądanie od lekarza wystawiającego zwolnienie udostępnienia dokumentacji medycznej lub udzielenia wyjaśnień w danej sprawie.

Na temat zwolnień lekarskich i świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa przeczytasz też w mojej najnowszej książce “Wszystko co musisz wiedzieć o świadczeniach z tytułu choroby i macierzyństwa”.

Płatnik składek uprawniony do wypłaty zasiłków może jedynie skontrolować prawidłowość wykorzystywania zwolnienia, nie może sam zakwestionować zasadności jego wystawienia. Jeśli nie wypłaca zasiłków, wszelkie zastrzeżenia powinien zgłaszać do ZUS, który może podjąć działania kontrolne.

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy:

 • w okresie zwolnienia lekarskiego pracownik nie wykonuje pracy zarobkowej, lub
 • czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

Jeżeli zwolnienie lekarskie zostało wystawione z powodu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, dodatkowo należy ustalić, czy:

 • poza pracownikiem nie ma innych domowników, którzy mogą zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny (nie dotyczy to opieki nad dzieckiem w wieku do 2 lat).

Elektroniczne zwolnienie lekarskie płatnik składek może skontrolować poprzez profil na platformie usług elektronicznych (PUE), natomiast papierowe zwolnienie lekarskie poprzez pisemne zgłoszenie jego kontroli do ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiadamia ubezpieczonego o terminie kontroli (badania przez lekarza orzecznika). Zawiadomienie następuje  w formie pisemnej poprzez operatora pocztowego (np. list polecony za potwierdzeniem odbioru), na adres pobytu chorego w czasie zwolnienia lekarskiego wskazany w zaświadczeniu o niezdolności do pracy.

Na ubezpieczonego nałożony został obowiązek poinformowania płatnika składek lub ZUS o wszelkich zmianach adresu pobytu podczas zwolnienia w terminie 3 dni od zaistnienia zmiany.

Co nowego od 1 stycznia 2019 r.?

Od 1 stycznia 2019 roku dopuszczona została możliwość zawiadomienia o kontroli poprzez pracownika ZUS lub inną upoważnioną osobę oraz przez pracodawcę.

Zawiadomienie takie może się odbyć telefonicznie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o ile numer telefonu lub adres mailowy są znane pomiotowi dokonującemu zawiadomienia. Aby jednak zawiadomienie telefoniczne mogło być uznane za skuteczne, rozmowa telefoniczna musi być zarejestrowana, a ubezpieczony musi wyrazić zgodę na jej nagranie.

W przypadku zawiadomienia przekazanego pocztą elektroniczną doręczający musi otrzymać potwierdzenie otrzymania wiadomości przez ubezpieczonego.

Więcej na temat zwolnień lekarskich i świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa w mojej najnowszej książce “Wszystko co musisz wiedzieć o świadczeniach z tytułu choroby i macierzyństwa”. Premiera 14 stycznia..

A już wkrótce …

Już wkrótce kolejny wpis na temat informacji do świadectwa prac y o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej, o czym też bardzo szczegółowo opowiadam w Kursie KADRY Akademii Online “O kadrach i płacach z pasją”.

Koniecznie zostaw komentarz i napisz proszę, czy materiały które dla Ciebie przygotowuję są pomocne i wartościowe. Co Ci się podoba a co mogłabym zrobić lepiej. Śledź mój blog i zasubskrybuj BLOG, zapisz się na Newsletter a nie ominie Cię żaden wpis.

Zobacz także …

O tym w jaki sposób pracodawca może przeprowadzić kontrole przeczytasz w artykule “Czy wiesz, że jest sposób na “lewe” zwolnienia lekarskie?”

akademia image
butterflies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w mojej Akademii Online

7 komentarzy do "Kontrola zwolnień lekarskich po 1 stycznia 2019 r."

 1. W trakcie poszukiwania w internecie potrzebnych informacji znalazłam ten artykuł. Byłem bardziej niż zadowolony że trafiłem na ten artykuł w sieci. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Muszę podziękować za twój trud. Jestem pod wrażeniem. Ja koniecznie będę polecał to miejsce i częściej wpadał by zobaczyć nowe rzeczy

 2. Witam, ZUS chce ode mnie informacji o kontrolach, które przeprowadziłem u pracowników. Mam im wysyłać co miesiąc jakieś zestawienie na formularzu. Czy mają prawo tego żądać?

  1. Takie oczekiwania ZUS są niczym . nie uzasadnione, żaden przepis nie nakłada na pracodawcę takich obowiązków.

 3. Takie oczekiwania ZUS są niczym . nie uzasadnione, żaden przepis nie nakłada na pracodawcę takich obowiązków.

 4. A co w sytuacji gdy pracownik podczas zwolnienia lekarskiego zmienia adres pobytu i chciałby o tym poinformować ZUS? w jaki sposób ma to zrobić? A może powinien to zgłosić pracodawcy a pracodawca do ZUS? Niestety nigdzie nie można znaleźć odpowiedzi na to pytanie.

 5. Dzień dobry
  Co to znaczy ZUS musi otrzymać POTWIERDZENIE OTRZYMANIA WIADOMOSCI PRZEZ UBEZPIECZONEGO “W przypadku zawiadomienia przekazanego pocztą elektroniczną doręczający musi otrzymać potwierdzenie otrzymania wiadomości przez ubezpieczonego”… NP. ZUS wysyła SMS do chorego sms-a o terminie kontroli (ZUS otrzymuje powiadomienie (raport) SMS dostarczony można mówić iż zawiadomienie zostało skutecznie złożone czy chory musi potwierdzić otrzymanie tej wiadomości SMS….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *