timestamp
27 stycznia 2019
timestamp
0
...

Trzynastka jako nagroda motywacyjna dla pracownika

timestamp
27 stycznia 2019
timestamp
0
...

Początek roku to bardzo gorący okres dla specjalistów ds. kadr i płac. Wśród licznych obowiązków sprawozdawczych specjaliści z tzw. szeroko pojętej “sfery budżetowej” ustalają też właśnie komu przysługuje tzw. “trzynaste wynagrodzenie”.

Trzynastka jest  jedną z gratyfikacji finansowych, jakie może otrzymać pracownik. Składnik ten nie ma charakteru powszechnego. Obligatoryjnie wypłacają ją pracodawcy z tzw. sfery budżetowej. Firmy prywatne mogą, ale nie muszą nagradzać w ten sposób swoich pracowników. Jeżeli jednak chcą wypłacać pracownikom takie świadczenie – zasady jego wypłacania nie mogą być mniej korzystne niż te, które obowiązują w zakładach państwowych. Jest to świadczenie ze stosunku pracy, które przysługuje wyłącznie tym grupom zatrudnionych, dla których przepisy prawa lub wewnętrzne regulacje zakładowe przewidują uprawnienie do tego rodzaju nagrody.

Wysokość trzynastki ma wartość 8,5 % sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz składniki wynagrodzenia przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Ustalenie uprawnienia do “trzynastki” oraz jej wysokości to nie najłatwiejsze zadanie najłatwiejsze z uwagi na dość skomplikowane zasady ustalania uprawnień do tzw. “trzynastki”. Jeżeli Ty też naliczasz i wypłacasz “trzynastki” i chciałabyś uporządkować swoja wiedzę na ten temat:

» Pobierz EBOOK O “TRZYNASTKACH” «

Więcej na temat kalkulacji innych składników płacowych  dowiesz się też w mojej Akademii Online “O kadrach i płacach z pasją”.

A już wkrótce …

Wkrótce rusza Kurs PŁACE Online Akademii Moniki Smulewicz “O kadrach i płacach z pasją”.

Koniecznie zostaw komentarz i napisz proszę, czy materiały które dla Ciebie przygotowuję są pomocne i wartościowe. Co Ci się podoba a co mogłabym zrobić lepiej. Śledź mój blog i zasubskrybuj BLOG, zapisz się na Newsletter a nie ominie Cię żaden wpis.

Zobacz też koniecznie …

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy?

» Pobierz EBOOK O “TRZYNASTKACH” «

akademia image
butterflies
Więcej informacji na temat kalkulacji wynagrodzeń znajdziesz w mojej Akademii Online

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *