timestamp
30 marca 2019
timestamp
0
...

Zmiana czasu zimowego na letni – jak rozliczyć czas pracy i wynagrodzenie za marzec 2019 r.

timestamp
30 marca 2019
timestamp
0
...

W nocy z 30 na 31 marca nastąpi zmiana czasu zimowego na letni. Nie wiem jak Ty, ale ja nie znoszę tej zmiany czasu i mam nadzieję, że już wkrótce przestaniemy przestawiać zegarki. Już tak dobrze mi się wstaje, mój organizm doskonale funkcjonuje, a tu ponownie zamieszanie wokół zegara biologicznego. Ach … no nic trzeba sobie z tym poradzić.

W związku z przesunięciem czasu zimowego na letni pracownicy zatrudnieni pomiędzy 2:00 a 3:00 w nocy przepracują o jedną godzinę mniej niż obowiązujący ich zaplanowany dobowy wymiar czasu pracy w danym dniu roboczym.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, natomiast za czas nie wykonywania pracy tylko wówczas, gdy przewidują to przepisy prawa pracy. Przepisy niestety nie określają wprost, czy wynagrodzenie należy się za godzinę nieprzepracowaną wynikającą ze zmiany czasu.

Zmiana czasu zimowego na letni  – jak więc należy obliczyć wynagrodzenie za pracę pracownika pracującego w nocy z 30 na 31 marca ?

Biorąc pod uwagę fakt, iż w związku ze zmianą czasu pracownik byłby stratny (z przyczyn niezawinionych) jedną stawkę godzinową, należy dokonać rekompensaty finansowej za utraconą godzinę pracy. Wynagrodzenie należy wypłacić za taką liczbę godzin, jaką pracownik powinien przepracować w danym okresie rozliczeniowym zgodnie z wymiarem czasu pracy, w jakim jest zatrudniony. Niedopracowanie wymiaru godzin z powodu zmiany czasu zimowego na letni nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika, który otrzymuje wynagrodzenie w stawce miesięcznej (art. 94 pkt 2 Kodeksu pracy). Podobnie ww sytuacji, gdy wynagrodzenie pracownika określone jest stawką godzinową.

Utraconą godzinę pracy, w związku z przesunięciem czasu zimowego na letni, należy zrekompensować pracownikowi wynagrodzeniem przestojowym.

Zmiana czasu zimowego na letni – a co z dodatkiem nocnym?

Pracownikowi nie przysługuje natomiast dodatek za pracę w porze nocnej, w wysokości 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, za utraconą godzinę pracy w związku ze zmianą czasu zimowego na letni.

Zobacz też koniecznie …

Wpis dotyczący wynagrodzenia za czas przestoju.

A już wkrótce …

Już wkrótce kolejny wpis, a w nim pierwsze stanowiska ministerstwa w sprawie prowadzenia dokumentacji pracowniczej do zmianach w 2019 roku.

Koniecznie zostaw komentarz i napisz proszę, czy materiały które dla Ciebie przygotowuję są pomocne i wartościowe. Co Ci się podoba a co mogłabym zrobić lepiej. Śledź mój blog i zasubskrybuj BLOG, zapisz się na Newsletter a nie ominie Cię żaden wpis.

akademia image
butterflies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w mojej Akademii Online

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *