fbpx

Czas pracy pracownika zatrudnionego na 4/5 etatu a stały rozkład czasu pracy

17 kwietnia 2019
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Dzisiaj kolejny wpis z cyklu: Pytanie do Moniki! Tym razem opowiem o tym jak zaplanować czas pracy niepełnoetatowca. To zagadnienie rodzi wiele wątpliwości.

Pytanie:

Pracownik pracuje na 4/5 etatu piątki ma zawsze wolne. Czy za 3- go maja powinien mieć dodatkowo dzień wolny od pracy czy nie? Proszę o odpowiedz. Pisze Ola proszę o pomoc.

Odpowiedź:

Odpowiedź na to pytania wymaga kilkuetapowej analizy. Przedstawię ją w trzech krokach.

KROK 1

W pierwszej kolejności powinniśmy obliczyć wymiar czasu pracy obowiązujący w maju,

MAJ
PnWtŚrCzPtSoN
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Wymiar czasu pracy oblicza się:

  • mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  • dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Obliczając wymiar czasu pracy pamiętajmy o tym, iż:

  • każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
  • wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Obliczenie wymiaru czasu w maju:

4*40 + 3*8 – 2*8 = 168

KROK 2

Obliczamy wymiar czasu pracy proporcjonalny do wymiaru 4/5 etatu obowiązujący pracownika w maju,

168*4/5=134,40

Pracownika powinien przepracować w maju 134 godziny i 24 minuty

Skąd te minuty?

Pamiętajmy, że jedna godzina równa się 60 minut. Jeśli wiec ustalając wymiar czasu pracy niepełnoetatowca otrzymamy wynik w postaci niepełnej godziny należy ją zamienić na minuty.

KROK 3

Sprawdzamy ile godzin przepracowałby pracownik pracując w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki po 8 godzin.

Pracownik przepracowałby 17 dni po 8 godzin. Łącznie 136 godzin.

W analizowanym przypadku pracownik  przepracowałby o 1 godzinę i 36 minut więcej niż obowiązujący go wymiar czasu pracy, dlatego też planując harmonogram pracy na maj należałoby zaplanować mu w jednym dniu 6 godzin i 36 minut pracy.

Jeśli jednak pracodawca nie  zadba o to w odpowiednim czasie, wynagrodzenie pracownika w zależności od treści obowiązkowego zapisu w umowie o pracę niepełnoetatowca, powinno zostać powiększone o zwykłe wynagrodzenie za każdą dodatkowo przepracowaną godzinę i ewentualny dodatek ustalany jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

Powyższa analiza powinna zostać przeprowadzona przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego.  Obowiązkiem pracodawcy jest bowiem planowanie czasu pracy na obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy. Nie wolno planować pracy ani w wyższym, ani niższym, niż obowiązujący pracownika, wymiarze czasu pracy.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!