timestamp
17 kwietnia 2019
timestamp
8
...

Czas pracy pracownika zatrudnionego na 4/5 etatu a stały rozkład czasu pracy

timestamp
17 kwietnia 2019
timestamp
8
...

Dzisiaj kolejny wpis z cyklu: Pytanie do Moniki! Tym razem opowiem o tym jak zaplanować czas pracy niepełnoetatowca. To zagadnienie rodzi wiele wątpliwości, często pojawiało się też w pytaniach uczestników kursu online „Wszystko co musisz wiedzieć o czasie pracy”.

Pytanie:

Pracownik pracuje na 4/5 etatu piątki ma zawsze wolne. Czy za 3- go maja powinien mieć dodatkowo dzień wolny od pracy czy nie? Proszę o odpowiedz. Pisze Ola w grupie Kadry i Płace – Grupa wsparcia specjalistów i menedżerów i wzywa Monika Smulewicz proszę o pomoc.

Odpowiedź:

Odpowiedź na to pytania wymaga kilkuetapowej analizy. Przedstawię ją w trzech krokach.

KROK 1

W pierwszej kolejności powinniśmy obliczyć wymiar czasu pracy obowiązujący w maju,

MAJ

Pn

Wt Śr Cz Pt So

N

1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Wymiar czasu pracy oblicza się:

 • mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
 • dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Obliczając wymiar czasu pracy pamiętajmy o tym, iż:

 • każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
 • wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Obliczenie wymiaru czasu w maju:

4*40 + 3*8 – 2*8 = 168

KROK 2

Obliczamy wymiar czasu pracy propoprcjonalny do wymiaru 4/5 etatu obowiązujący pracownika w maju,

168*4/5=134,40

Pracownika powinien przepracować w maju 134 godziny i 24 minuty

Skąd te minuty?

Pamiętajmy, że jedna godzina równa się 60 minut. Jeśli wiec ustalając wymiar czasu pracy niepełnoetatowaca otrzymamy wynik w postaci niepełnej godziny należy ją zamienić na minuty.

KROK 3

Sprawdzamy ile godzin przepracowałby pracownik pracując w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki po 8 godzin.

Pracownik przepracowałby 17 dni po 8 godzin. Łącznie 136 godzin.

W analizowanym przypadku pracownik  przepracowałby o 1 godzinę i 36 minut więcej niż obowiązujący go wymiar czasu pracy, dlatego też planując harmonogram pracy na maj należałoby zaplanować mu w jednym dniu 6 godzin i 36 minut pracy.

Jeśli jednak pracodawca nie  zadba o to w odpowiednim czasie, wynagrodzenie pracownika w zależności od treści obowiązkowego zapisu w umowie o pracę niepełnoetatowca, powinno zostać powiększone o zwykłe wynagrodzenie za każdą dodatkowo przepracowaną godzinę i ewentualny dodatek ustalany jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

Powyższa analiza powinna zostać przeprowadzona przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego.  Obowiązkiem pracodawcy jest bowiem planowanie czasu pracy na obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy. Nie wolno planować pracy ani w wyższym, ani niższym, niż obowiązujący pracownika, wymiarze czasu pracy.

Dodatkowe wyjaśnienia na to i inne podobne pytania znajdziesz również w mojej książce i kursie online w pakiecie „Wszystko co musisz wiedzieć o czasie pracy”.

A już wkrótce …

Już wkrótce kolejny wpis. Koniecznie zostaw komentarz i napisz proszę, czy materiały które dla Ciebie przygotowuję są pomocne i wartościowe. Co Ci się podoba a co mogłabym zrobić lepiej. Śledź mój blog i zasubskrybuj BLOG, zapisz się na Newsletter a nie ominie Cię żaden wpis.

Zobacz też koniecznie …

W czerwcu rusza kolejna edycja kursu online CZAS PRACY. Dołączysz?

Nasze wyzwanie potrwa dokładnie 31 dni. Startujemy 3 czerwca i kończymy 3 lipca 2019 r.

Będziemy spotykać się on-line. Otrzymasz ode mnie na platformie e-learningowej komplet materiałów VIDEO, materiałów dydaktycznych i wzorów dokumentów.
Dodatkowe każdego dnia otrzymasz #zadanie na dzień, które będziemy wspólnie rozwiązywać w grupie dedykowanej wyzwaniu.
Codziennie będę Cię motywować i inspirować do systematycznej nauki oraz wspierać w codziennych ćwiczeniach.
W odstępach 2-5-9-15 dni otrzymasz do wykonania QUIZ, który pozwoli Ci utrwalić wiedzę w najbardziej optymalnym dla naszego mózgu momencie, dzięki czemu osiągniesz mistrzostwo w planowaniu i rozliczaniu czasu pracy.

→ Każdego dnia przez 31 dni otrzymasz do wykonania #zadanie na dzień do samodzielnego rozwiązania. Systematycznie będę Cię motywować i inspirować do systematycznej nauki oraz wspierać.

→ W odstępach 2-5-9-15 dni otrzymasz dodatkowo do wykonania QUIZ, który pozwoli Ci utrwalić wiedzę w najbardziej optymalnym dla naszego mózgu momencie, dzięki czemu osiągniesz mistrzostwo w planowaniu i rozliczaniu czasu pracy.

→ Sesja Q & A na żywo, podczas której odpowiem na wszystkie nurtujące pytania.

→ Certyfikat ukończenia szkolenia

akademia image
butterflies
Więcej informacji na temat czasu pracy znajdziesz w mojej Akademii Online

8 komentarzy do "Czas pracy pracownika zatrudnionego na 4/5 etatu a stały rozkład czasu pracy"

 1. Mam kilka osób o niepełnym etacie i takich, które pracują w różne dni tygodnia, w różnych godzinach. Dlatego co miesiąc robię dla nich harmonogram czasu pracy tak, żeby liczba godzin do przepracowania się zgadzała z pomniejszonym wymiarem czasu pracy. Czy mogę robić to w taki sposób?

 2. Witam, czy w tekście nie wystąpił mały błąd/omyłka pisarska? W pytaniu jest zapis “Pracownik pracuje na 4/5 etatu piątki ma zawsze wolne.” W pkt. 3 wpisała Pani “Sprawdzamy ile godzin przepracowałby pracownik pracując w poniedziałki, wtorki, środy i piątki po 8 godzin.” Czy nie powinno być napisane: w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki? (piątki wszak ma wszystkie wolne) 😉 Pozdrawiam serdecznie.

 3. Witam
  A czy jeśli u pracodawcy występuje 12 miesięczny okres rozliczeniowy to czy można w jednym m-cu zaplanować pracownikowi mniej godzin a w innym więcej tak aby później wyrównały się te godziny?
  Pozdrawiam

  1. Oczywiście, na tym właśnie polega tzw. elastyczny czas pracy, czyli 12 miesięczny okres rozliczeniowy.

 4. A coś trudniejszego o czym mało się pisze. Umowa weekendowa na 3/5 etatu. Równoważny czas pracy. Przykładowo praca w piątki 12 godzin, soboty 6 godzin i niedziele 6 godzin. Co wtedy ze świętami kwietniowymi i majowymi? Co jeśli w święta by pracowali bo mogą /inna religia/. Umowa coraz bardziej popularna a traktowana po macoszemu w każdych opracowaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *