fbpx

Pracownica po porodzie wymagająca opieki szpitalnej, a uprawnienia do świadczeń przysługujące ojcu dziecka

18 kwietnia 2019
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Ze względu na stan zdrowia matki wymagający hospitalizacji i uniemożliwiający sprawowanie osobistej opieki nad nowo urodzonym dzieckiem, istnieje możliwość przejęcia opieki nad dzieckiem i uprawnienia do świadczeń z tego tytułu przez ojca dziecka.

Gdy pracownica wykorzystała 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie

W sytuacji, gdy pracownica wykorzystała 8 tygodni urlopu przerwania (zawieszenia) urlopu macierzyńskiego i korzystania w tym czasie z urlopu macierzyńskiego przez pracownika – ojca wychowującego dziecko do czasu powrotu matki ze szpitala. W takim przypadku urlop macierzyński pracownicy przerywa się, na okres, w którym z urlopu macierzyńskiego korzysta pracownik- ojciec dziecka. Łączny wymiar urlopu macierzyńskiego wykorzystanego przez pracownicę i pracownika nie może przekroczyć ustalonego limitu. Ojcu dziecka zasiłek macierzyński przysługuje wyłącznie za okres pobytu matki dziecka w szpitalu. Pracownica po przedłożeniu zaświadczenia na druku ZLA, ma prawo za ten okres do zasiłku chorobowego na ogólnych zasadach

Gdy pracownica nie wykorzystała 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie

W sytuacji, gdy pracownica nie wykorzystała 8 tygodni urlopu korzystania nadal z urlopu macierzyńskiego przez matkę, natomiast w przypadku ojca dziecka, sprawującego w tym czasie osobistą opiekę nad dzieckiem, prawo do zasiłku opiekuńczego w wymiarze do 8 tygodni tj. 56 dni. Wymiar zasiłku opiekuńczego ( 56 dni) nie jest związany z rokiem kalendarzowym i jest to dodatkowy limit niezależnie od aktualnie obowiązującego. Przysługuje z tyt. sprawowania opieki nad nowonarodzonym dzieckiem, którego matka przebywa w szpitalu będąc na urlopie macierzyńskim.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!