fbpx

Jak dokonać potrącenia z wierzytelności zleceniobiorcy?

14 maja 2019
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Z początkiem 2019 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące potrącenia z wierzytelności zleceniobiorcy, które mają chronić zleceniobiorców przed nadmiernymi potrąceniami komorniczymi i zapewnić środki do życia.

O zastosowaniu nowych zasad dokonywania potrącenia z wierzytelności zleceniobiorcy decyduje przede wszystkim charakter i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia. Ochrona przysługuje, gdy świadczenie należne zleceniobiorcy:

  • ma charakter powtarzalny (jest wypłacane cyklicznie),
  • zapewnia mu utrzymanie, bądź stanowi jedyne źródło przychodów.

Jeśli spełnione są powyższe przesłanki, należy zastosować przepisy Kodeksu pracy dotyczące granicy potrącenia i kwoty wolnej od potrąceń, tj. art. 87 i 87(1) kp. Podstawą potrącenia jest zawiadomienie komornika lub organu egzekucyjnego, ale żeby skorzystać z ochrony dla danego zajęcia, to dłużnik powinien złożyć odpowiedni wniosek do organu egzekucyjnego.

Górne granice potrącenia z wierzytelności zleceniobiorcy

W zależności od rodzaju potrącenia, granica potrąceń wynosi:

  • 3/5 wynagrodzenia netto – w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych,
  • 1/2 wynagrodzenia netto – w przypadku egzekucji innych należności.

Kwota wolna od potrącenia z wierzytelności zleceniobiorców

Kwotę wolną od potrąceń można zastosować tylko w przypadku egzekucji tzw. innych należności (poza alimentacyjnych), w wysokości 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę (tj. 2250 zł brutto), po odliczeniu składek ZUS i podatku, pomniejszoną proporcjonalnie do liczby przepracowanych godzin.

Przykład

Zleceniobiorca zatrudniony na podstawie umowy zlecenia z wynagrodzeniem miesięcznym 3000 zł netto (obowiązkowe składki społeczne + dobrowolna chorobowa) został objęty zajęciem na kwotę 7000 zł z tyt. niespłaconego kredytu. Pracodawca otrzymał pismo od komornika z informacją o zastosowaniu granicy potrącenia i kwoty wolnej.

W powyższej sytuacji:

  • granica potrącenia, to: 1/2 z 3 000 zł = 1 500 zł
  • minimalne wynagrodzenie: 1 633,78 zł netto (2 250 zł brutto)
  • kwota zajęcia: 3 000 zł – 1 633,78 zł = 1 366,22 zł

A komu ochrona nie przysługuje?

Zleceniobiorcy, którzy uzyskują świadczenia nieodpowiadające w/w warunkom objęcia ochroną, podlegają zajęciu w pełnej wysokości lub do wysokości zadłużenia.

Kwoty wolnej nie stosuje się w przypadku zadłużenia zleceniobiorcy z tytułu alimentów.

Zobacz też koniecznie

Wpis o tym, jakie zmiany w kontekście RODO wprowadzono do kodeksu pracy. 

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!