fbpx

Czy pracownicy do 26 roku życia od 1 sierpnia nie zapłacą podatku?

12 czerwca 2019
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Na stronie Ministerstwa Pracy właśnie pojawił się komunikat o opublikowanym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zgodnie z projektem pracownicy do 26 roku życia mieszczący się w pierwszym progu podatkowym od 1 sierpnia nie zapłacą podatku.

Główne założenia projektu to:

  • Dochody podatników do 26. roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85 528,00 zł będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
  • Zwolnienie dotyczyć będzie zarówno przychodów z pracy jak i z umów zlecenia zawartych z firmą.
  • Zgodnie z założeniami przepisy mają wejść w życie już 1 sierpnia 2019 i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od tej daty.

Co to oznacza dla osób w wieku do 26 roku życia?  Czy pracownicy do 26 roku od 1 sierpnia nie zapłacą podatku?

Od 1 sierpnia 2019 roku nie będą płacić podatku dochodowego od swych przychodów w kwocie nie przekraczającej pierwszego progu podatkowego, czyli 85.528 zł.

Ile zyskają młodzi pracownicy:

  • 133 zł (przy minimalnym wynagrodzeniu – 2250 zł),
  • 355 zł (przeciętne wynagrodzenie prognozowane na 2019 r. 4765 zł),
  • 564 zł (1/12 z 85 528 zł czyli 7127,33 zł).

Jak więc uzyskać takie zwolnienie z PIT?

Warunkiem skorzystania z takiej ulgi jest złożenie oświadczenia o korzystaniu ze zwolnienia dochodu z PIT.

Zwolnienie z PIT dla osób do 26 roku życia, nie zwalnia z zapłaty składek na ZUS i NFZ, nie będzie możliwości odliczenia tych składek w PIT.

Zobacz też koniecznie

Wpis o tym, jak zatrudnić absolwenta i nie płacić ZUS?

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!