fbpx

Projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

12 lipca 2019
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Kto jest uprawniony do świadczenia uzupełniającego, tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu. Świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została orzeczona.

Niezdolność do samodzielnej egzystencji została potwierdzona:

  • orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji (ZUS)
  • orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (ZUS)
  • orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji (KRUS)
  • orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji (Służby Mundurowe).

Dodatkowym warunkiem otrzymania świadczenia uzupełniającego będzie:

nieposiadanie prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych

albo

posiadanie prawa do świadczeń emerytalno-rentowych, których suma świadczeń o charakterze innym niż jednorazowe, wraz z kwotą wypłacanych przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych i innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z tymi świadczeniami na podstawie odrębnych przepisów przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, nie przekroczy kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli w 2019 roku 1100 zł brutto.

Do kryterium dochodowego nie będzie wliczany zasiłek pielęgnacyjny, oraz inne niestałe świadczenia, jak zasiłki celowe jednorazowe, dodatek mieszkaniowy i energetyczny itp. Oznacza to, że osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, którym przyznane są renty lub emerytury przekraczają 1100 zł brutto nie będą miały prawa do świadczenia 500+ dla niepełnosprawnych.

Ważnym jest, że do kryterium dochodowego 1100 zł brutto nie wlicza się ani alimentów, ani przychodów ze stosunku pracy, zleceń czy umów o dzieło oraz innych przychodów z pracy czy najmu. Projekt ustawy w żadnym miejscu nie wspomina o tym, by wyżej wymienione dochody z pracy lub najmu miałyby mieć jakikolwiek wpływ na ograniczenie lub pozbawienie świadczenia uzupełniającego „500+ dla niepełnosprawnych”.

Inną istotną sprawą jest to, że świadczenie uzupełniające nie będzie przysługiwało tymczasowo aresztowanym lub odbywającym karę pozbawienia wolności, poza osobami, które odbywają karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało na wniosek osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji, od miesiąca w którym nastąpiło złożenie wniosku, a jeżeli wniosek będzie wymagał uzupełnienia, od miesiąca w którym wniosek uzupełniono. Wniosek należało będzie złożyć do organu, który wydał orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Osoby z niepełnosprawnościami posiadające wyłącznie orzeczenie o stopniu znacznym niepełnosprawności w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, będą mogły wystąpić z wnioskiem o wydanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wraz z wnioskiem o świadczenie uzupełniające, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Świadczenie uzupełniające będzie wypłacane przez organ, który wypłaca świadczenie pielęgnacyjne. 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji i będzie przysługiwało bez względu czy pobierają świadczenia z ZUS, KRUS czy od „zaopatrzenia mundurowego”. Dotyczyć też będzie pobierających emerytury pomostowe, jak i nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pod warunkiem, jak wyżej wspomniano, nieprzekroczenia łącznie 1100 zł brutto przyznanych  świadczeń w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczenia uzupełniającego 500+ dla niepełnosprawnych.

Opracowano na podstawie projektu ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (nr druku UD551 – w oparciu o zapisy projektu obowiązujące dnia 11 lipca 2019 r.).
Pobierz Ustawę »

Autor: Edward Jacek Trill

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!