fbpx

Składka na PPK a ZUS RCA, jak poprawnie wykazać w dokumentach od 1 sierpnia 2019r.?

18 lipca 2019
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Składka na PPK a ZUS RCA to ostatnio gorący temat wśród specjalistów ds. kadr i płac. Jeżeli zatrudniasz 250 osób, to od 1 lipca stosujesz zapisy Ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), a w ZUS RCA musisz wykazać składkę na PPK.

Pamiętaj:

  • Składka jest dobrowolna.
  • Wysokość składki podstawowej finansowanej przez:
    • Pracodawcę wynosi 1,5%, jest dodatkowym przychodem pracownika opodatkowanym podatkiem PIT, nie jest wliczana do wynagrodzenia, nie stanowi podstawy naliczania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.
    • Pracownika wynosi 2%.

Dokument ZUS RCA a PPK

Okres przejściowy

ZUS pracuje nad nowym drukiem ZUS RCA, do chwili jego opublikowania kwotę finansowaną ze środków przedsiębiorcy wykazujemy w raporcie ZUS RCA w bloku III.B. w polu 27. Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego programu emerytalnego. Jeśli za ubezpieczonych odprowadzasz składki na PPE, to w okresie przejściowym składki na PPE i PPK podajesz w łącznej kwocie i wykazujesz w polu 27

Składka na PPK a ZUS RCA – jak ma być docelowo?

Obecne prace nad nowelizacją raportu ZUS RCA zmierzają w kierunku dodania nowego pola 28 w bloku III.BKwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego planu kapitałowego. W polu 28 płatnik wykaże składkę na PPK finansowaną z własnych środków. Zmiany w imiennym raporcie ZUS RCA (z dodanym nowym polem) są planowane od stycznia 2020 roku.

Zobacz też koniecznie …

Wpis o tym, jak zatrudnić absolwenta i nie płacić ZUS?

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!