fbpx

Pracownicy i zleceniobiorcy do 26 roku życia zwolnieni z PIT

24 lipca 2019
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Prezydent właśnie podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Moja skrzynka grzeje się od pytań. Już wszystko wyjaśniam!

Co to oznacza dla pracowników i zleceniobiorców do 26 roku życia?

  • Przychody podatników do 26 roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85 528,00 zł będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
  • Zwolnienie dotyczyć będzie zarówno przychodów z pracy jak i z umów zlecenia.
  • Przepisy wchodzą  w życie już 1 sierpnia 2019 i mają zastosowanie do przychodów uzyskanych od tej daty.

Od kiedy możemy zastosować zwolnienie?

Przychody uzyskane od 1 sierpnia 2019 roku będą zwolnione z podatku dochodowego w kwocie nie przekraczającej pierwszego progu podatkowego, czyli 85 528 zł.

Przychodami są pozostawione do dyspozycji środki, jeśli zwolnienie dotyczy wypłat zrealizowanych od 1 sierpnia niezależnie od tego kiedy powstał tytuł do wypłaty.

Jeśli wypłaty za lipiec będziesz dokonywać 1 sierpnia lub kolejnego dnia to możesz już zastosować zwolnienie, pod warunkiem że pracownik/zleceniobiorca złoży stosowne oświadczenie.

Jak więc uzyskać takie zwolnienie z PIT w 2019 roku?

Warunkiem skorzystania z takiej ulgi w 2019 roku jest złożenie oświadczenia o korzystaniu ze zwolnienia dochodu z PIT.

Zwolnienie z PIT dla osób do 26 roku życia, nie zwalnia jednak z zapłaty składek na ZUS i NFZ, nie będzie możliwości odliczenia tych składek w PIT.

Z uwagi na planowane wejście w życie ustawy w dniu 1 sierpnia 2019 r.,  w odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2019 r., limit zwolnienia będzie wynosił  35 636,67 zł.

Są jednak ograniczenia

Ustawa stanowi przy tym, iż przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających zwolnieniu od podatku na podstawie rozwiązania wprowadzonego uchwaloną ustawą nie uwzględnia się przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, przychodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Nadwyżka przychodów ponad kwotę limitu 85 528 zł (odpowiednio w 2019 r. ponad 35 636 zł) podlegać będzie opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym z uwzględnieniem tzw. kwoty wolnej od podatku oraz preferencyjnych zasad obliczania podatku przewidzianych dla małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci.

Ile zyskają młodzi pracownicy

  • 133 zł (przy minimalnym wynagrodzeniu 2 250 zł),
  • 355 zł (przeciętne wynagrodzenie prognozowane na 2019 rok 4 765 zł),
  • 564 zł (1/12 z 85 528 zł czyli 7 127,33 zł).

Przygotowałam także dla Ciebie ebook!

Ebook – Zerowy PIT dla młodych, możesz bezpłatnie pobrać z Akademii.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!