fbpx

Szkolenia BHP w zakładzie pracy

3 września 2019
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Szkolenia w zakresie BHP. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz przeprowadzanie szkoleń w zakresie BHP i p.poż..

Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia BHP to obowiązek pracodawcy.

W tym celu Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o prace.

Pracodawca jest obowiązany odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków. Szkolenie to powinno być okresowo powtarzane.

Szkolenia BHP zawsze odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

Obowiązek przeszkolenia pracownika w zakresie BHP i ppoż. obejmuje szkolenie wstępne i szkolenie okresowe.

Szkolenie BHP wstępne

 • szkolenie wstępne ogólne – dotyczy każdego nowo-zatrudnionego pracownika u danego pracodawcy
 • szkolenie wstępne stanowiskowe – dotyczy:
  • pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych
  • pracownika przenoszonego na takie stanowisko
  • ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu i studenta odbywającego praktykę studencką

Szkolenie BHP okresowe

 • szkolenie okresowe – dotyczy:
  • pracodawcy oraz innej osoby kierującej pracownikami
  • pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym
  • pracownika inżynieryjno-technicznego
  • pracownika służby bhp i osoby wykonującej zadania tej służby
  • pracownika administracyjno-biurowego i innego którego charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bhp

Jak często przeprowadzamy szkolenia BHP okresowe ?

W zależności od stanowiska na jakim zatrudniony jest pracownik:

 • robotnicy – co najmniej raz na 3 lata,
 • pracownicy na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne – co najmniej raz w roku,
 • pozostali  – co najmniej raz na 5 lat,
 • administracyjno-biurowi – co najmniej raz na 6 lat.

Pierwsze szkolenie okresowe przeprowadza się w odniesieniu do:

 •  pracodawców i innych osób kierujących pracownikami – do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy
 •  pozostałych pracowników – do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na stanowisku

A co nowego w temacie szkolenia BHP w 2019 roku?

Od 2019 r. szkolenie okresowe dla pracownika administracyjno-biurowego nie jest wymagane jeżeli  rodzaj przeważającej działalności pracodawcy znajduje się w nie wyższej niż III kategorii ryzyka, chyba że z oceny ryzyka zawodowego wynika, że jest to konieczne.

W razie zmiany kategorii ryzyka na wyższą niż III – szkolenie przeprowadza się w okresie do 6 miesięcy od zmiany.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!