fbpx

Przygotuj się do PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe czas START

3 listopada 2019
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to nowy powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem.

PPK jest obowiązkowe dla pracodawcy, ale dobrowolne dla pracowników, którzy mogą w każdym czasie zadecydować o przystąpieniu bądź rezygnacji z wpłat do PPK.

PPK musi utworzyć każdy pracodawca, poza zasadniczo dwoma wyjątkami:

 • prowadzącymi PPE o określonych parametrach
 • mikroprzedsiębiorcami (jeśli wszystkie osoby zatrudnione u danego pracodawcy złożą mu deklarację o rezygnacji z wpłat do PPK).

Pracodawca dokonuje wyboru instytucji finansowej zarządzającej PPK pracownika, która otwiera dla niego imienny rachunek, na którym będą gromadzone oszczędności.

Jak działa PPK, kto to finansuje i ile to kosztuje?

Zasadniczo finansowanie PPK odbywa się trzytorowo. Wpłaty na PPK finansowane są przez pracownika, pracodawcę i budżet państwa.

Wpłata pracownika

Wpłaty finansowane przez pracownika to 2,0 % wynagrodzenia brutto dla pracowników, których łączne wynagrodzenie osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, wpłata podstawowa może być obniżona do 0,5% wynagrodzenia brutto.

Wpłata finansowana przez pracownika może być też dobrowolnie zwiększona o 2,0 % łącznie maksymalnie do 4,0 % wynagrodzenia brutto:

 • 2% wynagrodzenia brutto
 • + dobrowolnie do 2%

Wpłata pracodawcy

Pracodawca ma obowiązek wpłacać do PPK 1,5% wynagrodzenia brutto pracownika. Może dobrowolnie zwiększyć wpłatę nawet do 4%:

 • 1,5% wynagrodzenia brutto
 • + dobrowolnie do 2,5%

Wpłata państwa

Osoby, które przystąpiły do PPK otrzymają tez od państwa dodatatkowy bonus:

 • 250 zł na powitanie
 • + 240 zł co roku

Jakie terminy wiążą pracodawców zobligowanych do utworzenia PPK?

 • 1 lipca 2019 – I etap wprowadzenia PPK – firmy zatrudniające co najmniej 250 osób
 • 1 stycznia 2020 – II etap wprowadzenia PPK – firmy zatrudniające co najmniej 50 osób
 • 1 lipca 2020 – III etap wprowadzania PPK – firmy zatrudniające co najmniej 20 osób
 • 1 stycznia 2021 – IV etap wprowadzenia PPK – pozostałe podmioty zatrudniające i jednostki sektora finansów publicznych

PPK w trójwymiarze, debata ekspercka

Zapraszam Cię też do obejrzenia nagrania z tej niezwykle interesującej debaty eksperckiej!

Tego jeszcze nie było! Zobacz trzy spojrzenia na PPK.

PPK w pytaniach i odpowiedziach

Przygotowałam także publikację „PPK w pytaniach i odpowiedziach”, w której zebraliśmy odpowiedzi na pytania, które zadali nam uczestnicy „Debaty Eksperckiej – PPK w trójwymiarze”, która odbyła się 24 września 2019.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!