fbpx

Świadczenie rodzicielskie i podwyższenie zasiłku macierzyńskiego

8 listopada 2019
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Świadczenie rodzicielskie, czyli popularne "kosiniakowe" przysługuje osobom, które ze względu na swój status zawodowy nie są uprawnione do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego. Pomoc jest kierowana zatem głównie do studentów, rolników, osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych oraz bezrobotnych. Wypłacana jest w kwocie 1000 zł miesięcznie.

Od stycznia 2016 roku nieubezpieczonym rodzicom, którym urodziło się dziecko przyznano prawo do tzw. świadczenia rodzicielskiego. Kwota tego świadczenia wynosi 1 000 zł miesięcznie.

Jednocześnie wprowadzono przepis, który podwyższa zasiłek macierzyński do wartości tego świadczenia, jeśli miesięczna kwota netto zasiłku jest niższa niż 1 000 zł.

Wyrównanie oblicza się jako różnicę pomiędzy kwotą świadczenia a kwotą zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wypłacane jest w kwocie netto bez pobierania zaliczki na podatek dochodowy.

Na podwyższenie zasiłku nie mają wpływu dodatkowe dochody pracownika, które otrzymuje w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

PRZYKŁAD

Ubezpieczona, która w dniu 4 stycznia 2019 r. urodziła dziecko wystąpiła o wypłacenie zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego od 4 stycznia do 22 maja 2019 r. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonej wynosi 1.020 zł. Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Zasiłek macierzyński za styczeń 2018 r. przysługuje w kwocie 952 zł:

1.020 zł : 30 = 34 zł

34 zł * 28 = 952 zł

Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych za styczeń 2019 r. wynosi 171 zł

952 zł x 18% = 171 zł

Kwota zasiłku macierzyńskiego netto za styczeń 2019 r. wynosi 781 zł

952 zł – 171 zł = 781 zł

Kwota świadczenia rodzicielskiego, do której zasiłek macierzyński ulega podwyższeniu

1.000 zł : 31 = 32,26 zł

32,26 zł * 28 = 903,30 zł

Kwota podwyższenia zasiłku macierzyńskiego za okres od 4 do 31 stycznia 2019 r. wynosi 122,30 zł

903,30 zł – 781 zł = 122,30 zł

Do wypłaty podwyższenia zasiłku zobowiązany jest płatnik zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli ubezpieczony pobiera zasiłek macierzyński z kilku źródeł, a łączna wysokość zasiłku jest niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego, ubezpieczony powinien wskazać,   który z płatników zasiłku dokona wyrównania.

Jeżeli jednym z płatników zasiłków jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to on dokonuje wypłaty podwyższenia zasiłku.

Jeżeli zasiłek macierzyński pobierają równocześnie oboje rodzice (jednocześnie korzystają z urlopów), a miesięczna kwota zasiłku każdego z nich jest niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego, podwyższenie zasiłku przysługuje odrębnie każdemu z nich.

Podwyższenie zasiłku nie przysługuje za okres pobierania zasiłku z tytułu urlopu ojcowskiego  oraz osobie pobierającej zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego (tj. pracownicy, której stosunek pracy ustał w czasie ciąży na skutek upadłości lub likwidacji pracodawcy).

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!