fbpx

Godziny nocne pielęgniarek, czyli dodatek za pracę w nocy „białego personelu”

24 listopada 2019
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Jak wyliczyć wynagrodzenie za godziny nocne pielęgniarek? Gdzie znajdziesz podstawę prawną regulującą sposób rozliczania tego składnika oraz czym różni się on od wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych prezentowanego przez Kodeks Pracy? Przeczytaj w artykule.

Godziny nocne pielęgniarek – podstawa prawna

Ustawa o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 r. (Dz. U. 2011 Nr 112 poz. 654) reguluje kwestię wynagrodzenia za godziny nocne pielęgniarek, czyli tzw. „białego personelu”:

Art. 99
Pracownikom wykonującym zawód medyczny, zatrudnionym w systemie pracy zmianowej w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne przysługuje dodatek w wysokości:
1) co najmniej 65% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, obliczanej zgodnie z art. 98 ust. 3, za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze nocnej;
2) co najmniej 45% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, obliczanej zgodnie z art. 98 ust. 3, za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze dziennej w niedziele i święta oraz dni wolne od pracy wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Jak wyliczyć dodatek za godziny nocne pielęgniarek wg Ustawy o działalności leczniczej?

W naszym przykładzie pielęgniarka zatrudniona w szpitalu „jednego dnia”, pracująca w systemie pracy zmianowej, ze stawką wynagrodzenia 4500,00 zł brutto, spędziła w miesiącu listopadzie 2019 r. 16 godzin pracy w nocy, w dniach od poniedziałku do piątku. Dodatek za pracę w porze nocnej wynosi zatem:

  • 4500,00 zł / 144,05h godzin do przepracowania w listopadzie 2019 r. = 31,24 zł/h
  • 31,24 zł/h * 65% = 20,31 zł dodatku za 1 godzinę pracy w porze nocnej
  • 20,31 zł * 16 godzin = 324,96 zł brutto dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych za listopad 2019 r.

Warunki korzystania z korzystnego rozliczenia – godziny nocne pielęgniarek

Aby skorzystać z przedstawionego wyżej sposobu rozliczania godzin nocnych muszą być spełnione specyficzne warunki, tj.:

  • zatrudnienie w systemie pracy zmianowej oraz
  • świadczenie pracy w podmiocie prowadzącym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe.

Ustawa określa definicję podmiotu prowadzącego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe:

Art. 8
Rodzajami działalności leczniczej są:
1) stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne:
             a) szpitalne,
             b) inne niż szpitalne;
2) ambulatoryjne świadczenia zdrowotne.

Art. 9 ust. 1:
Stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne mogą polegać na:
1) udzielaniu całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem pielęgnację i rehabilitację pacjentów niewymagających hospitalizacji oraz zapewnianiu im produktów leczniczych i wyrobów medycznych, pomieszczeń i wyżywienia odpowiednich do stanu zdrowia, a także prowadzeniu edukacji zdrowotnej dla pacjentów i członków ich rodzin oraz przygotowaniu tych osób do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych;

2) udzielaniu całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem pielęgnację, opiekę i rehabilitację pacjentów niewymagających hospitalizacji, oraz zapewnianiu im produktów leczniczych potrzebnych do kontynuacji leczenia, pomieszczeń i wyżywienia odpowiednich do stanu zdrowia, a także prowadzeniu edukacji zdrowotnej dla pacjentów i członków ich rodzin oraz przygotowaniu tych osób do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych;

3) udzielaniu świadczeń zdrowotnych polegających na działaniach usprawniających, które służą zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Jeśli dany podmiot chce skorzystać z rozliczenia godzin nocnych wg Ustawy o podmiotach leczniczych, musi zadać sobie pytanie, czy w/w warunki są spełnione, tj. czy pielęgniarki zatrudnione są w systemie pracy zmianowej oraz czy działalność prowadzona jest stacjonarnie i całodobowo, w rozumieniu przytoczonych wyżej przepisów Ustawy.

Godziny nocne wg kodeksu pracy

Dodatek za pracę w nocy zgodnie z przepisami art. 151(8) § 1 Kodeksu Pracy,  określa iż, pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w nocy w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W takim przypadku obowiązujące w danym roku wynagrodzenie minimalne (2250,00 zł w 2019 roku):

  • dzieli się przez nominał miesiąca (152 godziny za listopad 2019 r.)
  • mnoży się * 20% stawki godzinowej

2250,00 zł / 152 godziny * 20% = 2,96 zł za 1 godzinę pracy w porze nocnej w listopadzie.

Więcej o rekompensowaniu pracy w porze nocnej przeczytasz w artykule “Praca w porze nocnej”.

No token or token has expired.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!