fbpx

Propozycje ochrony i wsparcia Rynku Pracy w związku z sytuacją wywołaną koronawirusem COVID-19

18 marca 2020
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Rząd przedstawił dziś gospodarczą i społeczną Tarczę Antykryzysową. Nowelizacja ustaw ma pomóc przedsiębiorcom w utrzymaniu firm a co za tym idzie ochronie miejsc pracy, w związku z tym Rząd chce wprowadzić pewne rozwiązania, które mają to ułatwić.

Przejęcie finansowania przez państwo 40% płacy pracownika dla przedsiębiorców w problemach finansowych.

Firmy, których obroty spadną w okresie 2 m-cy o 15% i wykażą stratę w co najmniej jednym z nich albo obrót w okresie 1 m-ca spadnie o 25% w stosunku do poprzedniego miesiąca, a firma wykaże stratę, będą mogły obniżyć wymiar czasu pracy pracownika do 0,8 etatu przy zachowaniu co najmniej płacy minimalnej.
Państwo z FGŚP pokryje wówczas połowę wynagrodzenia pracownika, do limitu 40% przeciętnego wynagrodzenia. Dzięki czemu Pracodawca obniży koszty pracy o 60%.

Rozwiązanie ma charakter solidarnościowy, a jego koszty pokryją w:
– 20% Pracownik,
– 40% Państwo (FGŚP),
– 40% Pracodawca.

Rozwiązanie służy ratowaniu przedsiębiorstw oraz zachowaniu miejsc pracy i zapewniania środków do życia pracowników firm dotkniętych kłopotami finansowymi z powodu koronawirusa.

Czekamy na szczegółowe rozwiązania dotyczące m.in. sposobu przeprowadzenia zmiany warunków zatrudniania.

Współfinansowanie przez państwo postojowego.

W przypadku znaczących problemów finansowych (zdefiniowanych wyżej) przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z przestoju ekonomicznego w ramach którego podstawa płacy jest ograniczona do 0,5 etatu, a wynagrodzenie nie niższe niż płaca minimalna.

Państwo (FGŚP) pokryje blisko połowę wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne, tj. kwotę 130% zasiłku dla bezrobotnych.

Rozwiązanie ma na celu ustabilizowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, znajdującego się w szczególnie trudnej sytuacji (np. zakaz prowadzenia działalności z uwagi na zagrożenie epidemiczne), zapobiegnięcie zwolnieniom oraz zabezpieczenie podstawowego dochodu i stabilności zatrudnienia dla pracowników.

Finansowanie postojowego dla umów cywilnoprawnych i samozatrudnionych

Wypłata z ZUS gwarantowanego świadczenia miesięcznego w kwocie około 2 tys. zł brutto dla osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne (zlecenia, dzieło) oraz osób samozatrudnionych.

Wysokość ustalana będzie jako 80% minimalnego wynagrodzenia za 2020 r., tj. 2 600 zł brutto, czyli 2080 zł) osobom na umowach cywilnoprawnych oraz samozatrudnionym.

Jednocześnie, aby zleceniobiorca lub wykonawca dzieła był uprawniony do świadczenia musi udowodnić zawarcie umowy przed 1 marca 2020 r. Podobnie samozatrudniony musi mieć zarejestrowaną swoją działalność przed 1 marca 2020 roku.

Jest to działanie ponadstandardowe i w ten sposób polskie Państwo nie pomija nikogo, kto wykonuje działalność zarobkową w różnej formie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Premier zapowiedział wydłużenie okresu wypłaty zasiłku opiekuńczego o kolejne 14 dni, jeśli zostanie przedłużone zamkniecie szkól, przedszkoli i żłobków.


Niestety apele rodziców o podwyższenie wieku dzieci, na które przysługuje to uprawienie, do 12 roku życia nie zostały wysłuchane. 
To duży problem dla rodziców dzieci powyżej 8 r.ż., którzy nadal mają problem z zapewnieniem opieki nad dziećmi.

Przypominamy, że apelowano o wydłużenie tego wieku do co najmniej 12 roku życia.

Wsparcie niepełnosprawnych

Rząd zapowiedział dodatkowe wsparcie osób niepełnosprawnych – szacowany koszt dofinansowania to 600 mln zł . Wśród dodatkowych uprawnień m.in.:

  • Dodatkowy zasiłek 14 dniowy dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, jeśli są systemie edukacji do 25 roku życia. 
  • Wsparcie osób niepełnosprawnych pozostających w domu 
  • Dofinansowanie dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!