fbpx

Zwolnienie ze składek ZUS „mikro przedsiębiorców”

4 kwietnia 2020
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Jednym z rozwiązań Tarczy Antykryzysowej, mających na celu pomoc przedsiębiorstwom w utrzymaniu miejsc pracy, jest zwolnienie ze składek ZUS "mikro przedsiębiorców", zatrudniających do 9 pracowników.

Sprawa nie jest jednak taka prosta. O tym jak Ustawa COVID-owska definiuje mikro przedsiębiorcę i kto może skorzystać z tego przywileju przeczytasz w bieżącym wpisie.

Mikroprzedsiębiorca, w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 polskiej ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2019 r. poz. 1292) to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekraczający równowartości w złotych 2 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych 2 lat nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.

Przepisy wdrażające tzw. Tarczę antykryzysową zakładają zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (w tym Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych) i ubezpieczenie zdrowotne w przypadku płatników składek, którzy funkcjonowali przed dniem 1 lutego 2020 roku, a na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych.

Kogo zatem obejmie zwolnienie ze składek ZUS?

Państwo zwolni przez okres 3 miesięcy mikro przedsiębiorców, którzy byli zgłoszeni jako płatnicy składek przed 1 lutego 2020 r. i zgłaszali do ubezpieczenia społecznego na dzień 29 lutego 2020 r. mniej niż 10 ubezpieczonych, z obowiązku zapłaty składek za wszystkich pracowników.

Zwolnienie ze składek ZUS dotyczy należności zarówno za pracowników i przedsiębiorcę. Chodzi o wszystkie składki społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne za marzec, kwiecień i maj 2020r.

Oznacza to, że mali pracodawcy (płatnicy składek), którzy na dzień 29 lutego 2020 r. zgłaszali do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych i którzy byli zgłoszeni jako płatnicy składek przed 1 lutego 2020 r., mogą zostać objęci zwolnieniem z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy lub Fundusz Emerytur Pomostowych należnych za okres od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach
rozliczeniowych złożonych za okres marzec – maj 2020 r. niezależnie od wysokości przychodów.

Zwolnienie dotyczy zarówno pracowników firmy, jak i jej właściciela
– by do zwolnienia doszło, firma nie może zatrudniać więcej niż 9 osób (łącznie z właścicielem).

„Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS” – czytamy na stronie ZUS.

W przypadku tzw. samozatrudnionych zwolnienie dotyczy tylko tych przedsiębiorców, którzy spełniają kryterium przychodowe, czyli takich którzy w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku uzyskali przychód nie wyższy niż 15681 zł.

Zwolnienie z opłacania składek ZUS – jak z niego skorzystać?

Zwolnienie z obowiązku odprowadzania składek nie jest przyznawane automatycznie. Płatnik składek zainteresowany zwolnieniem ze składek ZUS zobowiązany jest złożyć wniosek o zwolnienie ze składek do właściwego ze względu na siedzibę działalności gospodarczej Oddziału ZUS,
w terminie do 30 czerwca 2020 r.

Wniosek może zostać złożony w sposób elektroniczny i powinien zawierać dane płatnika składek, takie jak:

  • imię i nazwisko,
  • nazwę skróconą,
  • numer NIP i REGON, ewentualnie numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu,
  • adres do korespondencji;
  • oświadczenie płatnika składek, o którym mowa w art. 31zo ust. 2, potwierdzające uzyskanie, w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek przychodu z działalności nie wyższego niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.;
  • inne informacje niezbędne do umorzenia składek;
  • podpis wnioskodawcy.

Zwolnienie z obowiązku opłacenia składek nie zwalnia z konieczności złożenia deklaracji rozliczeniowej lub imiennych raportów miesięcznych na dotychczasowych zasadach, za miesiące: marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Wymaga też złożenia do ZUS wniosku o zwolnienie ze składek ZUS w terminie do 30 czerwca 2020 roku.

Razem możemy więcej!

Nowa sytuacja w jakiej się znaleźliśmy powoduje, iż ostanie dni i tygodnie to istny rollercoster w życiu zawodowym i rodzinnym wielu z Nas.

W związku z ogromną liczbą pytań jakie do mnie kierujecie, wychodząc naprzeciw Waszym prośbom wraz z mec. Marcinem Wojewódką przygotowaliśmy dla Was dwa szkolenia dotyczące panującej sytuacji.

Dodatkowe informacje o tym z jakich innych świadczeń możecie skorzystać ratując swoje firmy i miejsca pracy znajdziecie w materiale wideo:

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!