fbpx

Odpis na ZFŚS w 2020 roku.

6 kwietnia 2020
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Ustawa z dnia 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w Art. 3 określa, którzy pracodawcy są uprawnieni do tworzenia Fundusz.

Podstawą do określenia odpisu na rok 2020 jest zapis art. 5i (Dz.U. z 2020 poz. 278 – art. 46), z którego wynika że wysokość odpisu ustala się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w II półroczu 2018 roku ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z ogłoszeniem Prezesa GUS  z dnia 20 lutego 2019 roku (Monitor Polski z 2019 poz. 201) wynagrodzenie to wynosi 4134,02 zł i tak wartość odpisu może wnieść:

 • Odpis podstawowy (obligatoryjny):
  • na jednego zatrudnionego w tzw. normalnych warunkach pracy (37,5%) 1550,26 zł;
  • na jednego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze – w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych (50%) 2067,01 zł;
 • na jednego pracownika młodocianego:
  •  I rok nauki  (5%) 206,70 zł;
  • II rok nauki (6%) 248,04 zł;
  • III rok nauki (7%) 289,38 zł.
 • Zwiększenia uznaniowe (fakultatywne):
  • na każdą osobę zatrudnioną, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności (6,25%) 258,38 zł;
  • na każdego emeryta i rencistę, nad którym zakład sprawuje opiekę (6,25%) 258,38 zł;
  • na każdą zatrudnioną osobę, pod warunkiem przeznaczenia całości tego zwiększenia na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego, Dotyczy to pracodawców, którzy utworzyli zakładowy żłobek lub klub dziecięcy oraz przeznaczą na ten cel z odpisu podstawowego kwotę odpowiadającą 7,5 % tego odpisu (7,5%) 310,05 zł.

Wpłaty na Fundusz pracodawca przekazuje w terminie do dnia 31 maja, kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu, a pozostałe 25% wartości odpisu w terminie do 30 września.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!