fbpx

Wpływ koronawirusa na dalsze funkcjonowanie firm w Polsce

6 kwietnia 2020
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
W pierwszych dniach kwietnia Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie wśród właścicieli firm lub osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach na temat ich sytuacji i planów po nastaniu w Polsce epidemii koronawirusa.

Badanie zostało przeprowadzone na 400 losowo wybranych firmach, obejmowało firmy z sektora handlu, produkcji i usług, z podziałem na mikro (do 9 pracowników), małe (10-49 pracowników), średnie (50-249 pracowników) i duże (powyżej 250 pracowników).

Z badania wynika, że:

Bufor finansowy posiada:

  • 26% firm posiada zapasy finansowe pozwalające przetrwać powyżej 3 miesięcy,
  • 22% firm posiada zapasy finansowe pozwalające przetrwać 3 miesiące,
  • 30% firm posiada zapasy finansowe pozwalające przetrwać 1-2 miesiące,
  • 18% firm nie posiada zapasów finansowych pozwalających na przetrwanie.

Zmiana wysokości wynagrodzenia:

  • 46% firm planuje obniżenie wynagrodzeń pracownikom,
  • 4% firm planuje zredukowanie wynagrodzeń wśród kadry wyższej (zarządzającej i managerskiej),
  • 36% firm planuje zachować wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie.

Zmiany w liczbie pracowników:

  • 28% firm planuje redukcję zatrudnienia,
  • 62% firm planuje utrzymanie zatrudnienia,
  • 2% firm planuje wzrost zatrudnienia.

Bardzo jestem ciekawa, w której grupie jest Wasza firma, jakie działania planujecie, by przetrwać ten trudny czas dla Nas wszystkich.

Pełny tekst wraz dokumentami dostępny jest na stronie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!