fbpx

Zmiany mające wspomóc pracodawców i pracowników w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 zapisane w wersji 1.1 Tarczy Antykryzysowej.

8 kwietnia 2020
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 jest kontynuacją działań w związku z realizacją Tarczy Antykryzysowej. Ma na celu wprowadzenie kolejnych rozwiązań jako przeciwdziałanie negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym.

Przeanalizowaliśmy do bardzo dokładnie i przedstawiamy Wam wyniki naszej analizy. Oceniamy je bardzo pozytywnie.

W procedowanym projekcie przewidziano m.in. następujące rozwiązania i możliwości dotyczące wsparcia przedsiębiorców:

  • Zwolnienie z ZUS w wysokości 50% dla pracodawców zgłaszających do ubezpieczenia społecznego od 10 do 49 pracowników.

Na wniosek płatnika składek, który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłaszał do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych, proponowane jest zwolnienie z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., w wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r.

Liczbę ubezpieczonych ustala się nie uwzględniając ubezpieczonych będących pracownikami młodocianymi, zatrudnionymi w celu przygotowania zawodowego.

  • Dopuszczenie możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy o mniej niż 20%.

Dotychczasowy zapis Tarczy Antykryzysowej zakłada obniżenie wymiaru czasu pracy sztywno o 20%. Propozycja zakłada możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy do 20% z możliwościową zachowania prawa do dofinansowania.

  • Dofinansowanie do wynagrodzeń i przestoju od pierwszego dnia miesiąca, w którym złożono wniosek

Kwota dofinansowania będzie przysługiwała od miesiąca złożenia wniosku, czyli od pierwszego dnia miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek. Tak więc nawet jeśli wniosek wpłynie do WUP 30 kwietnia firma otrzyma dofinansowanie za cały miesiąc.

  • Przyznanie świadczenia postojowego maksymalnie 3 razy

Świadczenie postojowe będzie mogło być przyznane ponownie (maksymalnie 3 razy), na podstawie oświadczenia osoby uprawnionej, której wypłacono świadczenie postojowe. Wypłata zostanie dokonana nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty świadczenia postojowego. Warunkiem przyznania kolejnego świadczenia postojowego jest wykazanie w oświadczeniu, że sytuacja materialna wykazana we wniosku nie uległa poprawie.

  • Przeprowadzanie szkoleń BHP za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej

W okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy i służby w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Z wyjątkiem instruktażu stanowiskowego dla m.in.: stanowisk robotniczych, stanowisk na których występują działania czynników niebezpiecznych, ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu, studenta na praktyce studenckiej.

  • Krótszy okres ochrony wypowiadania umów o pracę

Skrócono okres ochrony wypowiadania umów o pracę pracowników objętych dofinansowaniem. Zakaz obowiązuje wyłącznie okres dofinansowania, nie obowiązuje po jego zakończeniu. 

  • Możliwość zobowiązana pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy

Będzie można zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a czas pozostawania na dyżurze może naruszać prawo do odpoczynku. Będzie można polecić pracownikowi realizowanie prawa do odpoczynku w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Czekamay zatem na dalsze procedowanie ….

Razem możemy więcej!

Nowa sytuacja w jakiej się znaleźliśmy powoduje, iż ostanie dni i tygodnie to istny rollercoster w życiu zawodowym i rodzinnym wielu z Nas.

W związku z ogromną liczbą pytań jakie do mnie kierujecie, wychodząc naprzeciw Waszym prośbom wraz z mec. Marcinem Wojewódką przygotowaliśmy dla Was dwa szkolenia dotyczące panującej sytuacji.

Dodatkowe informacje o tym z jakich innych świadczeń możecie skorzystać ratując swoje firmy i miejsca pracy znajdziecie w materiale wideo:

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!