fbpx

Nocne głosowanie Ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

17 kwietnia 2020
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Sejm zgodnie z tradycją w nocy głosował nad poprawkami zgłoszonymi w procesie legislacji przez Senat do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Głosowanie poprawek odbyło się w dwóch blokach. Blok pierwszy to poprawki rekomendowane przez sejmową komisję finansów publicznych, a w bloku drugim znalazły się poprawki do odrzucenia.

Przyjęte rozwiązania regulują, że Agencja Rozwoju Przemysłu przedstawi przedsiębiorcom różne instrumenty wspierające bieżącą płynność finansową m.in. udzielanie pożyczek umożliwiających wsparcie bieżącego funkcjonowania firm z 15-miesięczną karencją w spłacie.

Ponadto zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców, również dla podmiotów, które nie zatrudniają pracowników.

Poszerzono zakres przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z 3-miesięcznego zwolnienia ze składek ZUS o firmy zatrudniające do 49 osób. Firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi.

Wypłatę świadczenia postojowego dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, nie więcej niż trzy razy.

Przyjęte poprawki przewidują również m.in.

  • możliwość objęcia pomocą, wsparciem z tzw. tarczy antykryzysowej przedsiębiorstw, które powstały między 1 lutego a 1 kwietnia 2020 roku,
  • obniżenie wymiaru czasu o maksymalnie 20% a nie jak obecnie w tarczy 1.0 o 20%,
  • skrócenie zakazu wypowiadania umów dofinansowanych tylko do czasu pobierania dofinansowania,
  • wprowadzenie przepisów umożliwiających uruchomienie tzw. tarczy finansowej pozwalając np. Polskiemu Funduszowi Rozwoju emitować obligacje,
  • przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności składkowych, nie są przychodem w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem nie będzie także kwota umorzonej pożyczki stanowiącej wsparcie,
  • dostęp do danych zewidencjonowanych na koncie płatnika składek i koncie ubezpieczonego Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Polskiemu Funduszowi Rozwoju.

Odrzucone poprawki to m.in.

  • dodatkowy zasiłek dla opiekunów dzieci do 12. roku życia,
  • pracownicy ochrony zdrowia mający kontakt z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem mieli obowiązkowo raz w tygodniu przechodzić odpowiednie testy,
  • przepis umożliwiający Poczcie Polskiej zbieranie i przetwarzanie danych z rejestru PESEL,
  • umożliwienie premierowi ustanowienia dnia wolnego od pracy.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!