fbpx

Zwolnienie z ZUS – COVID 19

24 kwietnia 2020
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Pandemia SARS-CoV-2 niemal z dnia na dzień unieruchomiła funkcjonowanie całej rzeszy przedsiębiorstw (nie tylko z sektora MSP). Te, które nie odczuły gospodarczych reperkusji na samym początku, zaczynają odbierać negatywne sygnały płynące z rynku w postaci pogorszenia kondycji własnych klientów i kontrahentów. Wszak gospodarka, to system naczyń połączonych.

Głównym celem Tarczy Antykryzysowej jest wsparcie firm, które doznały strat w wyniku COVID-19, celem ochrony miejsc pracy.

Jedną z dostępnych pomocy jest zwolnienie ze składek ZUS niektórych przedsiębiorców.

Komu przysługuje takie zwolnienie? Na to pytanie odpowiedź znajduje się poniżej.

Zwolnienie ze składek ZUS:

  • Państwo zwolni przez okres 3 miesięcy mikroprzedsiębiorców, którzy byli zgłoszeni jako płatnicy składek przed 29 lutego 2020 r., z obowiązku zapłaty składek za wszystkich pracowników.
  • Warunkiem otrzymania dofinansowania jest niezaleganie ze składkami na dzień 31.12.2019 r.
  • Zwolnienie ze składek ZUS dotyczy należności zarówno za pracowników, jak i za przedsiębiorcę. Chodzi o wszystkie składki społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne za marzec, kwiecień i maj 2020 r.

Zwolnienie ze składek ZUS przedsiębiorców zatrudniających do 9 ubezpieczonych

Na wniosek płatnika składek zwalnia się obowiązku opłacania nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na FP, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub FEP, należne za okres od dnia1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek:

  • przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r.,
  • w okresie od dnia 1 lutego 2020 r. do dnia 29 lutego 2020 r. i na dzień 31 marca 2020 r.,
  • w okresie od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 marca 2020 r. i na dzień 30 kwietnia 2020 r.

zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych

W przypadku tzw. samozatrudnionych zwolnienie dotyczy tylko tych przedsiębiorców, którzy spełniają kryterium przychodowe, czyli takich, którzy w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku uzyskali przychód nie wyższy niż 15.681 zł.

Zwolnienie ze składek ZUS przedsiębiorców zatrudniających od 10 do 49 ubezpieczonych

Na wniosek płatnika składek, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na FP, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub FEP, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., w wysokości 50% łącznej kwoty należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek:

  • przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r.,
  • w okresie od dnia 1 lutego 2020 r. do dnia 29 lutego 2020 r. i na dzień 31 marca 2020 r.,
  • w okresie od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 marca 2020 r. i na dzień 30 kwietnia 2020 r.

–zgłosił do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!