fbpx

Jak bezpiecznie wrócić do pracy w firmie mimo pandemii wirusa SARS-CoV-2?

7 maja 2020
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
W związku z panującą od tygodni sytuacją epidemiologiczną wiele firm i zakładów pracy, zostało zmuszonych do ograniczenia lub zamknięcia swoich działalności. Teraz wreszcie nadszedł czas powoli wracać do „normalności”.

Państwowa Inspekcja Pracy na swojej stornie opublikowała szereg wskazówek dotyczących przygotowania się do bezpiecznego powrotu do biur, hal i innych miejsc pracy.

Poniżej prezentujemy najważniejsze punkty. Zgodnie z zaleceniami PIP należy:

 1. 1. Przeprowadzić ocenę ryzyka uwzględniając nowe okoliczności wywołujące COVID-19, uwzględniając nowe zagrożenia, w tym dla zdrowia psychicznego.
 2. 2. Zidentyfikować na nowo czynniki fizyczne, biologiczne wpływające na bezpieczeństwo i higienę pracy, w tym sytuacje nietypowe.
 3. 3. Stworzyć nowy plan, wdrożyć odpowiednie środki bezpieczeństwa i kontroli umożliwiające normalną pracę a jednocześnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się zagrożenia, poprzez zapewnienie:
 • środków ochrony zbiorowej i osobistej,
 • właściwej wentylacji pomieszczeń,
 • odstępu między pracownikami min. 1,5 m,
 • środków dezynfekcyjnych do rąk i miejsc pracy,
 • maty dezynfekcyjne przy wejściach np. do biur, hal.

Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę, również żeby w miarę możliwości:

 • korzystać z pracy zdalnej w przypadku pracowników z grupy ryzyka,
 • zwiększyć ilość pomieszczeń w których pracownicy spożywają posiłki, spędzają czas w trakcie przerw,
 • umożliwić korzystanie z transportu indywidualnego (udostępnić miejsca parkingowe dla pracowników).

Jedną z najważniejszych kwestii podczas powrotu do funkcjonowania w miejscu pracy jest współpraca pracodawców i pracowników (lub ich przedstawicieli) w procesie weryfikacji ryzyka spowodowanego panującym wirusem, którego nie widać, a wszyscy wiedzą, że jest.

Należy również pamiętać o akcji informacyjnej przed wznowieniem działalności. Przed powrotem do pracy konieczne jest przekazanie pracownikom wytycznych dotyczących wprowadzonych zmian, wdrożonych nowych procedur, a jeżeli będzie to niezbędne przeprowadzenie stosownych szkoleń.

Wszystkie proponowane działania mają na celu ograniczenie rozprzestrzenia się COVID-19, a co za tym idzie, przywrócenie warunków do prawidłowego funkcjonowania firm.

Pełny tekst na stronie PIP: https://www.pip.gov.pl/pl/wiadomosci/109995,bezpieczny-powrot-do-pracy-zalecenia-panstwowej-inspekcji-pracy.html

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!