fbpx

Tarcza 4.0 – propozycje kolejnych rozwiązań

22 maja 2020
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Na stronie sejmowej opublikowany został właśnie projekt kolejnej czwartej już Tarczy Antykryzysowej. Zaproponowano w nim nowe rozwiązania odnośnie wsparcia utrzymania miejsc pracy.

W propozycji Tarczy 4.0 znalazły się:

  • Czasowe zawieszenie obowiązku, odbierania zaległych urlopów do 30 września bieżącego roku. W okresie epidemii pozwoli to pracodawcy na samodzielne ustalenie czasu, kiedy pracownik ma odebrać zaległy urlop. Będzie to decyzja pracodawcy, niewymagająca zgody pracownika. Ma to zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym.
  • Podmioty, które podczas pandemii nie zdecydowały się na objęcie swoich pracowników przestojem albo obniżeniem wymiaru czasu pracy, mają możliwość otrzymania wsparcia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
  • Doprecyzowanie zasad wykonywania pracy zdalnej, którego celem jest zapewnienie równego traktowania pracowników i zapobieganie ewentualnym nadużyciom. Polegają one np. na tym, że osoby, które nie mają warunków do wykonywania pracy zdalnej, korzystają z tego statusu.
  • Umożliwienie wypowiedzenia umów o zakazie konkurencji w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Pracodawcy, zleceniodawcy, zamawiający zyskają uprawnienie do jednostronnego wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji obowiązującym po ustaniu danego stosunku prawnego. Dzięki temu, wraz z wygaśnięciem umowy, wygaśnie ich zobowiązanie do zapłaty odszkodowania ponad okres trwania umowy.
  • W przypadku gdy, u pracodawcy wystąpił określony spadek obrotów gospodarczych lub istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń, wprowadzono możliwość zawieszenia (w porozumieniu z organizacjami związkowymi, w czasie COVID-19) niektórych obowiązków dot. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych funduszy, które mają socjalny charakter.
  • Jeżeli u pracodawcy wystąpił określony spadek obrotów gospodarczych lub istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń w czasie COVID-19, to ma on prawo do niestosowania postanowień układów zbiorowych pracy lub regulaminów wynagradzania ustalających wyższą niż wymagana ustawowo wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz inne świadczenia o charakterze socjalno-bytowym.
  • Zostały ograniczone odprawy i odszkodowania w przypadku ustania stosunku pracy, rozwiązania umowy agencyjnej, umowy zlecenia, czy innej umowy o świadczenie usług. Oznacza to, że osobie, która straci pracę, miałaby przysługiwać maksymalnie dziesięciokrotność pensji minimalnej (2,6 tys. zł)

Ostatecznie usunięto propozycje wywołujące najwięcej kontrowersji:

  • Zwalnianie mailem,
  • Zawieszenie postanowień układów zbiorowych oraz możliwości obniżenia o 10% wymiaru czasu pracy w drodze oświadczenia pracodawcy.
  • Możliwość zwolnienia osób, które mają inne źródło utrzymania np. Umowę zlecenie czy mowę o dzieło

Jest to już czwarta Tarcza antykryzysowa. Ile ich jeszcze będzie, tego nikt nie wie. Najważniejsze, żeby wprowadzane zmiany służyły nam wszystkim.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!