- COVID-19
- 5 min czytania
Tarcza 4.0 uchwalona przez Sejm
W czwartek 04 czerwca większością głosów, została przegłosowana Tarcza 4.0 kolejna już tarcza antykryzysowa, która ma na celu pomóc obywatelom w czasach pandemii.
- 5 czerwca 2020
- 5 min czytania

W Tarczy 4.0 ostatecznie znalazły się
- długo wyczekiwany zasiłek opiekuńczy dla dzieci do lat 8, został on wydłużony do 28 czerwca. Poprawka zakłada także, że Rada Ministrów może, w celu przeciwdziałania COVID-19, w drodze rozporządzenia określić dłuższy okres pobierania zasiłku opiekuńczego niż wskazany termin dla poszczególnych grup osób uprawnionych oraz w zależności od funkcjonowania poszczególnych placówek.
- pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika obniżyć jego wymiar czasu pracy o 20% nie więcej niż do 50 proc. (przy zachowaniu wynagrodzenia na poziomie co najmniej płacy minimalnej) przez 12 miesięcy po odwołaniu stanu epidemii. Musi wykazać, że nastąpił u niego wzrost obciążenia kosztami wynagrodzeń.
- dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji przez koronawirusa. Chodzi o pożyczki udzielane przez banki na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom. Zgodnie z ustawą, umowy kredytu z dopłatą będą mogły być zawierane do 31 grudnia br.
- możliwość z korzystania z wakacji kredytowych. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można zawiesić spłatę kredytu maksymalnie do trzech miesięcy. Dotyczyć ono będzie też osób, które straciły pracę lub główne źródło dochodu po 13 marca br.
- pozwolono starostom udzielić jednorazowej pożyczki do 5 tys. na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej lub statutowej organizacji pozarządowej w myśl przepisów art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Chodzi tutaj m.in. o związki wyznaniowe, stowarzyszenia jednostek samo-rządu terytorialnego, czy spółdzielnie socjalne.
- złagodzenie reguły finansowej, przez co samorządy będą mogły się bardziej zadłużyć.
- obowiązek zapłaty wynagrodzenia w częściach lub udzielania zaliczek w przypadku dłuższych umów (powyżej 12 miesięcy) o udzielenie zamówienia publicznego; zniesienie obowiązku nakładania kar umownych jeżeli dana firma nie może wykonać zlecenia w związku ze skutkami jakie wywołała pandemia, czy zniesienia obowiązku wpłacenia wadium.
- bogate samorządy nie będą musiały wpłacać rat za janosikowe w czerwcu i w lipcu. Janosikowe za te miesiące będzie musiało jednak zostać uregulowane w równych ratach od sierpnia do grudnia br.
wraz z ratami należnymi za te miesiące.
- za zgodą przedsiębiorcy – na przeprowadzenie u siebie kontroli np. skarbowej, zdalnie za pośrednictwem poczty lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej, jeżeli może to usprawnić prowadzenie kontroli lub przemawia za tym charakter prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej.
- czasowe przepisy antyprzejęciowe dla ochrony polskich firm przed wykupem przez inwestorów spoza UE
Posłowie nie zgodzili się natomiast na następujące zapisy Tarczy 4.0:
- przyjęcie poprawek opozycji, które m.in. przywracałyby możliwość handlu w niedzielę do końca 2020 r.
- zawieszenie wpłaty pracowników do PPK
- niedokonywanie wpłat do budżetu państwa z tytułu Janosikowego od 1 kwietnia oraz w roku 2021 przez jednostki samorządu
terytorialnego
- przepisy dot. opłat od właścicieli platform VOD
Ustawa trafi teraz do Senatu.
Tarcza 4.0 skrytykowana przez opozycję
Posłowie opozycji krytykowali zapisy rządowej ustawy oceniając je
jako zbyt skomplikowane i nieskuteczne. Za ustawą opowiedziało się
228 posłów, przeciw było 189, a 38 wstrzymało się od głosu.
Jakie jeszcze rozwiązania czekają nas ze strony Rządu? Tego nikt nie
wie, ale na pewno nie jednym nas jeszcze zaskoczą.