fbpx

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci w wieku do lat 8

10 czerwca 2020
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Rodzice dzieci w wieku do lat 8 czekają w niepewności. ZUS zapewnia, że można już składać wnioski o zasiłek opiekuńczy, ale na podstawę prawną przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Aktualizacja 24 czerwca 2020 r.

W wyniku błędu legislacyjnego w Tarczy Antykryzysowej 3.0, rodzice dzieci w wieku do lat 8, od 25 maja 2020 roku, stracili formalnie prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Ustawodawca naprawił błąd i dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużył do 28 czerwca, lecz jak zakomunikował ZUS, wypłaty realizowane będą dopiero po wejściu w życie nowej ustawy „tarczowej”.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy

Uchwalona przez Sejm ustawa z 4 czerwca br. wprowadziła zapisy mówiące o tym, że ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku do lat 8, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy:

  • z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko
  • braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19
  • w przypadku otwarcia tych placówek, w czasie trwania COVID-19, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje również rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Od kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje od 25 maja 2020 r. do 28 czerwca 2020 r., aczkolwiek (zgodnie z założeniem Tarczy 4.0) ustawodawca będzie mógł w drodze rozporządzenia określić dłuższy okres pobierania zasiłku, niż wskazany termin dla poszczególnych grup osób uprawnionych oraz w zależności od funkcjonowania poszczególnych placówek.

Rozpatrywanie wniosków

Ustawa została przekazana do Senatu, a więc proces legislacyjny jeszcze się nie zakończył, ale jak twierdzi ZUS w opublikowanym 7-go czerwca komunikacie, można już składać wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres od 25 maja 2020 r. zarówno do ZUS, jak i płatników składek.

Dodatkowy zasiłek zostanie wypłacony przez ZUS lub płatnika składek po wejściu w życie ustawy. Pracodawcy, którzy wypłacają zasiłki, powinni więc przyjmować wnioski swoich pracowników, za okres od 25 maja 2020 roku.

Jeśli przed wejściem w życie ustawy, ubezpieczony wystąpił o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach określonych w ustawie zasiłkowej (z dnia 25 czerwca 1999r. Dz. U. z 2020 r. poz. 870), okres ten nie powinien być liczony do limitu 60 dni wypłaty zasiłku opiekuńczego w tym roku kalendarzowym.

Należy pamiętać, że zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić mu opiekę (np. jest bezrobotny lub korzysta z urlopu rodzicielskiego).

Zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy pozostały takie same. Również wzór oświadczenia z ZUS pozostał bez zmian.

Najbliższe posiedzenie senatu odbędzie się 17 czerwca. Jeśli wszystko dobrze się ułoży, to najpóźniej 19 czerwca ustawa powinna trafić na biurko prezydenta.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!