fbpx

TOP 10 artykułów o urlopach – wybór Czytelników

13 czerwca 2020
Urlopy pracownicze to gorący temat ostatnich kilku miesięcy. Na moją skrzynkę pocztową wpływa każdego dnia wiele pytań zarówno od pracowników, jak i pracodawców. Odpowiedzi na Wasze pytania są już ba blogu! Zobacz TOP 10 artykułów o urlopach, które zdobyły największe uznanie Czytelników mojego bloga. Z pewnością są tam odpowiedzi również na Twoje pytania!

1. Pierwszy rok pracy a prawo do urlopu

Pierwszy rok pracy a prawo do urlopu to zagadnienie przysparzające wielu kłopotów szczególnie początkującym kadrowcom. A to wszystko z uwagi m.in. na rozbieżności interpretacyjne. W artykule wyjaśniam to zagadnienie. Przydatna wiedza również dla osób, które w tym roku po raz pierwszy podjęły zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

2. Jakie okresy zaliczamy do stażu pracy ustalając wymiar urlopu wypoczynkowego? 

Pracownik ma prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopy wypoczynkowego. Wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy, który może udokumentować pracownik. Jakie okresy zaliczamy do okresu zatrudnienia w celu ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego, a jakie nie mają wpływu na staż pracy do urlopu? Poznaj tajniki ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego.

3. Wpływ długich nieobecności na prawo do urlopu

Wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy, jakim może pochwalić się pracownik. Na wymiar urlopu mają również wpływ niektóre nieobecności. Jakie? Jak wyliczyć urlop proporcjonalny po powrocie z długotrwałej nieobecności? Zobacz na przykładach.

4. Niewykorzystany urlop wypoczynkowy a ustanie stosunku pracy 

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę pracownik, bez względu na to czy wypowiedzenia dokonał pracownik czy pracodawca, jest zobowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W artykule znajdziesz też informację, kiedy należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

5. Urlop na żądanie, czyli ile, kiedy i na jakich zasadach

Urlop na żądanie jest przywilejem pracownika wynikającym z przepisów prawa pracy, dokładnie z art. 167(2) Kodeksu pracy. Czy pracodawca może odmówić pracownikowi prawa do urlopu? W artykule, oprócz odpowiedzi na to pytanie, znajdziesz również przydatne orzecznictwo.

6. Plan urlopów – konieczność czy wygoda?

Poznaj zasady sporządzania planu urlopów.

7. Czy plan urlopów może ulec zmianie?

Sprawdź, co się dzieje, jeśli urlop nie może odbyć się zgodnie z planem.

8. Zaległy urlop wypoczynkowy należy wykorzystać do 30 września! PODCAST

Urlop nie wykorzystany w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo to urlop zaległy. W przypadku nie wykorzystania urlopu przez pracownika w danym roku kalendarzowym, należy go udzielić najpóźniej do końca III kwartału następnego roku kalendarzowego. Przeczytaj więcej.

9. Wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego

Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa. A dodatkowo również wypłacić z tego tytułu wynagrodzenie. W artykule znajdziesz informacje o tym, kiedy zatem pracodawca powinien zwolnić pracownika od pracy oraz jak obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego.

10. Urlop wypoczynkowy wg Kodeksu pracy

Przeczytaj, co o urlopie wypoczynkowym stanowi Kodeks Pracy – baza wiedzy dla pracownika i pracodawcy.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!