fbpx

TOP 10 artykułów o czasie pracy – wybór Czytelników

14 czerwca 2020
Czas to niezwykle cenny zasób w przedsiębiorstwie. Właściwe zarządzanie czasem pracy przyczynia się nie tylko do realizacji celów biznesowych, ale także do pozyskania najlepszych pracowników z rynku pracy - elastyczne systemy czasu pracy to pożądany benefit. Zobacz 10 najczęściej czytanych artykułów o czasie pracy docenionych przez Czytelników mojego bloga. Takich informacji poszukują praktycy prawa pracy.

1. Jak obliczyć wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy to czas w jakim pracownik zobowiązał się pozostawać w dyspozycji pracodawcy w danym dniu roboczym i “uśrednionym” tygodniu pracy. Wymiar czasu pracy określa ile czasu zgodnie z umową pracownik powinien poświęcić swemu pracodawcy. Jak go obliczyć? Zobacz na przykładach.

2. Wymiar czasu pracy pracownika z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności

Wymiar czasu pracy pracownika z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest niższy od podstawowego wymiaru czasu pracy pracownika pełnosprawnego. Na czym polegają różnice i jak wyliczyć wymiar czasu pracy w takim przypadku? Przykłady i wytyczne znajdziesz w moim artykule.

3. Zadaniowy system czasu pracy

Ustawodawca przewidział możliwość ustalenia czasu pracy za pomocą wymiaru zadań do wykonania przez pracownika lub grupę pracowników. Na czym polega zadaniowy system czasu pracy i jak wdrożyć go w swojej firmie opisuję szczegółowo na blogu.

4. Ruchomy czas pracy

Czym jest ruchomy czas pracy? Jak go wprowadzić? Kiedy go można zastosować? Możesz to zrobić w trzech wariantach – sprawdź jakich!

5. Elastyczny czas pracy – jak go zastosować?

Elastyczny czas pracy to rozwiązanie, które wg danych Państwowej Inspekcji Pracy wprowadziło w Polsce już ponad 2500 firm. Na czym polega elastyczny czas pracy i skąd jego popularność? Wszystko szczegółowo opisałam na blogu.

6. Jak obliczyć dodatkowe wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Za każdą godzinę przepracowaną ponad normę czasu pracy, pracownikowi przysługuje przede wszystkim normalne wynagrodzenie za wykonaną pracę. Chodzi tu o takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę ustalając wysokość wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych? Sprawdź na przykładzie!

7. Gdy pracownik rozpoczyna pracę wcześniejszej, niż wynika to z obowiązującego go rozkładu czasu pracy

W codziennej praktyce nie rzadko zdarza się tak, że pracownik “pojawia” się w pracy dużo wcześniej niż wynika to obowiązującego ją rozkładu czasu pracy. Czy z punktu widzenia pracodawcy to dogodna sytuacja? Czy czas ten zaliczamy do czasu pracy? Czy pracownik może z tego tytułu rościć prawo o wypłatę wynagrodzenia za nadgodziny? W tym artykule odpowiadam na pytania skierowane przez moich Czytelników.

8. Przygotowanie do pracy, a czas pracy

Czy czas w którym pracownik musi przygotować się do pracy zaliczamy do czasu pracy? Czasem tak, a czasem nie. Kiedy tak, a kiedy nie? O tym posłuchasz w moim podcaście.

9. Wyjścia prywatne

Czy pracownik może poprosić pracodawcę o zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych? Czy pracodawca musi udzielić wolnego? Jakie warunki trzeba spełnić, aby pracownik mógł odpracować takie zwolnienie bez uznania tego za nadgodziny? Co powinien zawierać wniosek pracownika? W jednym z odcinków podcastu omawiam szczegółowo to zagadnienie z perspektywy prawa pracy.

10. Podróż służbowa a czas pracy

Artykuły na moim blogu inspirowane są w dużej mierze pytaniami, które spływają każdego dnia od Czytelników mojego bloga, zainteresowanych tematyką prawa pracy, wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych. Tym razem zapytano czy podróż służbową zaliczamy do czasu pracy. Aby skorzystać mogło jak najwięcej osób, odpowiedzi udzieliłam na blogu.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!