fbpx

Zmiany wynikające ze wzrostu wynagrodzenia minimalnego od 01.01.2021 roku

23 września 2020
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Od dnia 1 stycznia 2021 roku wzrosną stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. Na jakie parametry i wskaźniki płacowe wpłynie wzrost płacy minimalnej? Pobierz bezpłatnie tabele płacowe pt.: "Wpływ wynagrodzenia minimalnego na parametry płacowe 2021"!

Podstawa prawna zmian i ich wpływ na sposób wyliczania minimalnego wynagrodzenia

W dniu 15 września 2020 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. Dokument opublikowany został w Dzienniku Ustaw 2020 pod poz. 1596.

Na mocy przywołanego Rozporządzenia płaca minimalna w 2021 roku wyniesie 2800 zł, a minimalna stawka godzinowa 18,30 zł brutto. Obecnie jest to odpowiednio – 2600 zł i 17 zł brutto. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

Uwaga! Na mocy Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ze składników wliczanych do minimalnego wynagrodzenia wyłączony został dodatek stażowy.

Od 1 stycznia 2020 roku przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia minimalnego uwzględniamy przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które zostały zaliczone do wynagrodzeń osobowych przez Główny Urząd Statystyczny. Są to m.in.:

 • wynagrodzenie zasadnicze,
 • premie,
 • prowizje,
 • dodatki (np.: funkcyjny),
 • nagrody (z wyłączeniem nagrody jubileuszowej).

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami do ustalenia wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, wspomnianego wyżej dodatku za staż pracy, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 r. do minimalnej pensji nie wlicza się również dodatku za pracę w nocy.

Wpływ minimalnego wynagrodzenia na wysokość parametrów płacowych

Zmiana wysokości wynagrodzenia minimalnego wpływa bezpośrednio na wysokość wielu parametrów płacowych, w tym m.in. na:

 • kwot wolnych od potrąceń z wynagrodzenia,
 • wysokość dodatków za prace w porze nocnej,
 • minimalnej podstawy wymiary składek emerytalnych i rentowych dla osób przebywających na urlopach wychowawczych, jeżeli były zatrudnione w pełnym wymiarze przed urlopem (w 2021 roku wyniesie ona 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 2800 zł * 75% = 2100 zł)
 • maksymalnego wynagrodzenia wypłacanego na podstawie umowy o praktykę absolwencką
 • odszkodowania za naruszenie zasad równego traktowania w zatrudnieniu
 • wynagrodzenia za przestój z przyczyn dotyczących pracodawcy
 • odszkodowania za stosowanie mobbingu wobec pracownika
 • minimalnej kwoty przychodu od której odprowadzana jest składka na Fundusz Pracy
 • wynagrodzenia za pracę w miesiącu, którym pracownik nie wykonuje obowiązku wykonywania pracy ze względu na rozkład czasu pracy,
 • maksymalną wysokość odpraw wypłacanych z tytułu zwolnień na podstawie przepisów ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych, czyli „o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Pobierz bezpłatnie tabele płacowe pt.: „Wpływ wynagrodzenia minimalnego na parametry płacowe 2021”!

Dla wszystkich praktyków i specjalistów prawa pracy i wynagrodzeń, a także dla osób zainteresowanych kadrami i płacami mój Zespół przygotował tabele płacowe pt.: „Wpływ wynagrodzenia minimalnego na parametry płacowe 2021”. Możesz je bezpłatnie pobrać za pomocą poniższego formularza:

Mam nadzieję, że tabele będą stanowiły pomoc w codziennej, trudnej pracy w działach kadrowo-płacowych. Podane w nich dane będą stanowiły również wsparcie podczas ustalania rezerw i budżetów wynagrodzeń na 2021 rok.

Pobierz bezpłatnie! Wszystkim Czytelnikom mojego bloga życzę powodzenia w drodze do mistrzostwa zawodowego!

X Edycja Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego

Uwaga! Już 13-go października rozpoczynamy kolejną edycję Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego, czyli opracowany przeze mnie 9-miesięczny program dydaktyczny, który obejmuje kursy z dziedziny prawa pracy (w tym czasu pracy), naliczania wynagrodzeń, procedur RODO oraz narzędzia MS Excel. Akademia jest placówką oświatową rekomendowaną przez MEN, dlatego Absolwenci kursów którzy ukończą Akademię z wynikiem pozytywnym, otrzymują certyfikaty wystawiane na drukach MEN, wydawane na podstawie § 22 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 652).

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!