fbpx

Zmiany wynikające ze wzrostu wynagrodzenia minimalnego od 01.01.2021 roku

23 września 2020
Od dnia 1 stycznia 2021 roku wzrosną stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. Na jakie parametry i wskaźniki płacowe wpłynie wzrost płacy minimalnej? Pobierz bezpłatnie tabele płacowe pt.: "Wpływ wynagrodzenia minimalnego na parametry płacowe 2021"!

Podstawa prawna zmian i ich wpływ na sposób wyliczania minimalnego wynagrodzenia

W dniu 15 września 2020 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. Dokument opublikowany został w Dzienniku Ustaw 2020 pod poz. 1596.

Na mocy przywołanego Rozporządzenia płaca minimalna w 2021 roku wyniesie 2800 zł, a minimalna stawka godzinowa 18,30 zł brutto. Obecnie jest to odpowiednio – 2600 zł i 17 zł brutto. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

Uwaga! Na mocy Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ze składników wliczanych do minimalnego wynagrodzenia wyłączony został dodatek stażowy.

Od 1 stycznia 2020 roku przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia minimalnego uwzględniamy przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które zostały zaliczone do wynagrodzeń osobowych przez Główny Urząd Statystyczny. Są to m.in.:

 • wynagrodzenie zasadnicze,
 • premie,
 • prowizje,
 • dodatki (np.: funkcyjny),
 • nagrody (z wyłączeniem nagrody jubileuszowej).

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami do ustalenia wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, wspomnianego wyżej dodatku za staż pracy, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 r. do minimalnej pensji nie wlicza się również dodatku za pracę w nocy.

Wpływ minimalnego wynagrodzenia na wysokość parametrów płacowych

Zmiana wysokości wynagrodzenia minimalnego wpływa bezpośrednio na wysokość wielu parametrów płacowych, w tym m.in. na:

 • kwot wolnych od potrąceń z wynagrodzenia,
 • wysokość dodatków za prace w porze nocnej,
 • minimalnej podstawy wymiary składek emerytalnych i rentowych dla osób przebywających na urlopach wychowawczych, jeżeli były zatrudnione w pełnym wymiarze przed urlopem (w 2021 roku wyniesie ona 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 2800 zł * 75% = 2100 zł)
 • maksymalnego wynagrodzenia wypłacanego na podstawie umowy o praktykę absolwencką
 • odszkodowania za naruszenie zasad równego traktowania w zatrudnieniu
 • wynagrodzenia za przestój z przyczyn dotyczących pracodawcy
 • odszkodowania za stosowanie mobbingu wobec pracownika
 • minimalnej kwoty przychodu od której odprowadzana jest składka na Fundusz Pracy
 • wynagrodzenia za pracę w miesiącu, którym pracownik nie wykonuje obowiązku wykonywania pracy ze względu na rozkład czasu pracy,
 • maksymalną wysokość odpraw wypłacanych z tytułu zwolnień na podstawie przepisów ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych, czyli „o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Pobierz bezpłatnie tabele płacowe pt.: “Wpływ wynagrodzenia minimalnego na parametry płacowe 2021”!

Dla wszystkich praktyków i specjalistów prawa pracy i wynagrodzeń, a także dla osób zainteresowanych kadrami i płacami mój Zespół przygotował tabele płacowe pt.: “Wpływ wynagrodzenia minimalnego na parametry płacowe 2021”. Możesz je bezpłatnie pobrać za pomocą poniższego formularza:

Mam nadzieję, że tabele będą stanowiły pomoc w codziennej, trudnej pracy w działach kadrowo-płacowych. Podane w nich dane będą stanowiły również wsparcie podczas ustalania rezerw i budżetów wynagrodzeń na 2021 rok.

Pobierz bezpłatnie! Wszystkim Czytelnikom mojego bloga życzę powodzenia w drodze do mistrzostwa zawodowego!

X Edycja Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego

Uwaga! Już 13-go października rozpoczynamy kolejną edycję Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego, czyli opracowany przeze mnie 9-miesięczny program dydaktyczny, który obejmuje kursy z dziedziny prawa pracy (w tym czasu pracy), naliczania wynagrodzeń, procedur RODO oraz narzędzia MS Excel. Akademia jest placówką oświatową rekomendowaną przez MEN, dlatego Absolwenci kursów którzy ukończą Akademię z wynikiem pozytywnym, otrzymują certyfikaty wystawiane na drukach MEN, wydawane na podstawie § 22 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 652).

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!