fbpx

Kolejne zmiany dla pracowników i pracodawców w związku z aktualizacją przepisów dot. epidemii COVID-19

29 października 2020
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
W wyniku Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającego Rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii po raz kolejny zmieniły się przepisy związane z kwarantanną czy też wypłatą świadczeń chorobowych.

Czego dotyczą zmiany?

Zmiany, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23.10.2020 r. (Dz. U. poz.1871), weszły w życie 24 października i obejmują następujące zagadnienia:

  • Sanepid nie wydaje już decyzji dot. skierowania na kwarantannę.
  • Likwidacja obowiązkowej kwarantanny współdomowników.
  • Wypłata świadczeń chorobowych odbywa się na podstawie danych o osobie objętej kwarantanną lub izolacją domową przekazanych przez ZUS bezpośrednio na profile płatników.
  • Osoba z pozytywnym wynikiem testu automatycznie kierowana jest na izolację domową, chyba że została skierowana do izolatorium lub szpitala.
  • Dopuszczone zostały spotkania zawodowe i służbowe bez limitów uczestników.

Decyzje sanepidu odnośnie kwarantanny

Wcześniej do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych (w przypadku kwarantanny dziecka), pracownik miał obowiązek dostarczenia do płatnika zasiłku decyzji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Po zmianach, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pozyskiwał takie dane samodzielnie z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji. Spodziewany termin wdrożenia usprawnienia, czyli de facto publikacji informacji pozyskanych z EWP na kontach PUE planowany jest na pierwsze dni listopada – o szczegółach informował będzie ZUS.

Zgodnie z nową regulacją osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom dane o kwarantannie lub izolacji na profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Wprowadzamy kolejne udogodnienie dla naszych klientów. Zdajemy sobie sprawę w jak trudnej sytuacji znajdują się osoby, które są na kwarantannie lub izolacji. Dlatego zapadła decyzja, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie sam pozyskiwać dane o osobach, które odbywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek.

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska

Kwarantanna współdomowników

Do tej pory osoba, która miała bliski kontakt z osobą zakażoną kierowana była na 10-dniową kwarantannę. Oprócz osoby „z bezpośredniego kontaktu” obowiązkową kwarantanną domową obejmowani byli też automatycznie wszyscy domownicy.

Po zmianie rozporządzenia Rady Ministrów kwarantannie podlega tylko ta osoba, która miała bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Osoby wspólnie zamieszkujące gospodarstwo domowe – nie zostają nią objęte.

Prawo jednak nie działa wstecz zatem osoby, które rozpoczęły kwarantannę przed 24 października kontynuują ją na wcześniejszych zasadach.

Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani kwarantannie domowej z tytułu wspólnego zamieszkiwania z osobą zakażoną Covid 19. W tym wypadku ubezpieczony wypełnia oświadczenie.

Szczegółowe informacje o zasadach odbywania kwarantanny i izolacji znajdują się pod poniższym linkiem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Świadczenia w trakcie kwarantanny

Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych (wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego). Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym.

Więcej na temat świadczeń przeczytasz w artykule Kwarantanna a wynagrodzenie.

1. Podstawą wypłaty osobie poddanej kwarantannie albo izolacji w warunkach domowych, o której mowa w § 3a ust. 4, za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązku odbycia kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych, wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320), lub świadczenia pieniężnego z tytułu choroby określonego w odrębnych przepisach, jest informacja w systemie, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, o objęciu tej osoby kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia bezpłatnie informację, o której mowa w ust. 1, płatnikowi składek na profilu informacyjnym płatnika składek.

3. W przypadku nieprzekazania płatnikowi składek informacji w sposób określony w ust. 2, osoba, o której mowa w ust. 1, w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych, składa pracodawcy albo podmiotowi obowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby, określonego w odrębnych przepisach, pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych. Oświadczenie to można złożyć również za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

§ 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1758, 1797, 1829 i 1871)

Spotkania i zebrania służbowe bez limitów uczestników

Jednym z wyjątków od zakazu – dość kontrowersyjnym – są spotkania lub zebrania służbowe, bez określenia liczby uczestników.

Ważne! 

  • w trakcie kwarantanny nie można zmienić miejsca pobytu,
  • spacery z psem, wyjście do sklepu lub do lekarza są zakazane,
  • w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej,
  • jeśli w trakcie kwarantanny zrobiono Ci test na koronawirusa, a wynik jest negatywny, państwowy powiatowy inspektor sanitarny może Cię wcześniej zwolnić z kwarantanny,
  • za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna do 30 tysięcy złotych.

Pracownicy, którzy skierowani zostali na kwarantannę lub są objęci izolacją domową powinni pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!