fbpx

Kary za nielegalne zatrudnianie dłużników alimentacyjnych – zmiany w Kodeksie pracy

23 listopada 2020
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Od 1 grudnia 2020 r. zaczną obowiązywać zmiany dotyczące odpowiedzialności materialnej pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Na mocy ustawy z dnia 6 grudnia 2018r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 2432) o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych ustawodawca wprowadził zmiany w szeregu ustaw. Zmiany rozszerzają listę składników wynagrodzenia za pracę, z których prowadzona będzie egzekucja oraz przewidują możliwość nakładania na pracodawców większych kar za wypłacanie wyższego wynagrodzenia niż wynikające z zawartej umowy o pracę i nie dokonywania potrąceń na świadczenia alimentacyjne.

Kto odpowiada za wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym

Za wykroczenia przeciwko prawom pracownika może odpowiadać:

  • pracodawca,
  • osoby działające w imieniu pracodawcy np. dyrektor HR
  • osoby odpowiedzialne za wypłacanie wynagrodzenia i innych świadczeń z tytułu stosunku pracy.

Odpowiedzialność wyżej wymienionych osób dotyczy zatrudniania (po 30 listopada 2020 r.) pracowników-dłużników alimentacyjnych niespłacających zobowiązań alimentacyjnych od ponad 3 mies.:

  • którzy pracują bez potwierdzonych warunków zatrudnienia na piśmie,
  • którym wypłacają wynagrodzenie wyższe niż wynikające z zawartej umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych.

Gdy pracodawca popełni wykroczenie w związku z zatrudnieniem dłużnika alimentacyjnego inspektor pracy może wystawić mandat w wysokości do 2000 zł, a przy co najmniej 2-krotnym popełnieniu wykroczenia w ciągu 2 lat od dnia ostatniego ukarania – 5000 zł (art. 96 § 1a pkt 1 i § 1b Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia) lub sąd nałoży grzywnę od 1500 do 45 000 zł (art. 9 ww. Kodeksu).

Zmiany w Kodeksie pracy od 1 grudnia 2020r.

W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917, z późn. zm.3) wprowadza się następujące zmiany:

Art. 281. § 2 mówi: Jeżeli pracownik, o którym mowa w § 1 pkt 2, jest osobą wobec której toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów i zalega on ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące – pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu podlega karze grzywny od 1500 zł do 45 000 zł.

§ 1 i dodany § 2 w art. 281 wejdą w życie z dn. 1.12.2020 r. (Dz. U z 2018 r. poz. 2432)

Art. 282 § 3 mówi: Kto wbrew obowiązkowi wypłaca wynagrodzenie wyższe niż wynikające z zawartej umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, pracownikowi będącemu osobą wobec której toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów i zalega on ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące – podlega karze grzywny od 1500 zł do 45 000 zł.

Dodany § 3 w art. 282 wejdzie w życie z dn. 1.12.2020 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 2432).

Oznacza to, że od 1 grudnia każdy pracodawca, który pomaga ukrywać pracownikom ich wynagrodzenie lub zatrudnia ich „na czarno” w celu niepłacenia alimentów, może być ukarany grzywną w wysokości do 45 tyś zł. Obecnie jest to maksymalnie 30 tyś. zł.

Krajowy Rejestr Zadłużonych

1 grudnia 2020 roku zgodnie z ustawą z 6 grudnia 2018 miał również zostać uruchomiony Krajowy Rejestr Zadłużonych. Jednakże przepisem art. 12 pkt 2 ustawy z dnia 7 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 1747) zmieniono art. 36 ww. ustawy o KRZ. Uruchomienie Krajowego Rejestru Zadłużonych przesunie się do 1 lipca 2021 r. 

Do rejestru trafią dłużnicy wobec których prowadzona jest egzekucja alimentów lub wypłaca je w zastępstwie Fundusz Alimentacyjny, o ile będą zalegać z kwotą większą niż 3-miesięczne świadczenie. Zgłaszać ich będą komornicy lub gminy.

Rejestr podzielony będzie na dwie części – jawną i niejawną. Część danych będzie dostępna dla wszystkich bez wyjątku, a część tylko dla tych, którzy uzyskają do nich dostęp ze względu na to, że są związani ze sprawą. Informacje o zadłużonych będą usuwane po 7 latach po informacji o spłacie długu lub o zakończeniu postępowania egzekucyjnego.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!