fbpx

Urlop wypoczynkowy na kwarantannie i w czasie izolacji tylko przy pracy zdalnej

18 marca 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Pod koniec 2020 r. nowelizacje ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadziły możliwość świadczenia pracy w trybie zdalnym za zgodą pracodawcy przez pracowników poddanych kwarantannie lub odbywających izolację w warunkach domowych.

Teraz,  Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii postanowiło jednoznacznie wypowiedzieć się w kwestii urlopu wypoczynkowego na kwarantannie i w czasie izolacji. Ze względu na dynamiczną sytuację prawną, resort dopuścił możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego dla pracowników wykonujących pracę w trybie zdalnym.

Kwarantanna

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało 28 stycznia 2021 r. uzupełnione stanowisko dotyczące urlopu na kwarantannie, w którym wyjaśniło, że:

  • Pracownik objęty kwarantanną, który nie ma możliwości wykonywania pracy w trybie zdalnym, nie może skorzystać z urlopu wypoczynkowego – kwarantanna jest rozliczana jako okres choroby – pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia
  •  Pracownik objęty kwarantanną, który ma możliwość wykonywania pracy w trybie zdalnym może skorzystać z urlopu wypoczynkowego – urlopu udziela się pracownikowi w dni, które są dla niego dniami pracy

Izolacja

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ustosunkowało się również do kwestii urlopu wypoczynkowego podczas izolacji. 17 lutego 2021 r. resort pracy potwierdził, że:

  • Pracownik ma możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego w trakcie izolacji w warunkach domowych kiedy wykonuje pracę w trybie zdalnym. Urlopu należy udzielić na dni będące dla pracownika dniami pracy.
  • Pracownik, który nie ma możliwości świadczenia pracy w trybie zdalnym nie może skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Takiemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Podsumowując, kwarantanna i izolacja generalnie wyklucza urlop wypoczynkowy, ale w wyjątkowych sytuacjach pracownik wykonujący obowiązki służbowe w domu może skorzystać z urlopu. Należy jednak pamiętać, że urlop wypoczynkowy w trakcie kwarantanny lub izolacji nie zwalnia pracownika z zasad kwarantanny i izolacji tj. zakazu opuszczania miejsca zamieszczania.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!