Dostaję od Was wiele pytań odnośnie rozliczania wynagrodzeń. Dzisiaj odpowiem na pytanie: czy pracownikom wykonującym pracę zdalną rozliczać podwyższone koszty uzyskania przychodu?
Menu
Jesteś tu: HR na szpilkach → Podwyższone KUP przy pracy zdalnej
Sytuacja związana z epidemią koronawirusa wymusiła na pracodawcach dostosowanie się do nowych warunków i przepisów. Pracownicy zostali przeniesieni do pracy zdalnej co przysporzyło wiele problemów i wątpliwości.
Jak wiemy praca zdalna nie została jeszcze uregulowana w Kodeksie Pracy. Uregulowanie pracy zdalnej ma zastąpić normy prawne dotyczące telepracy, której zapisy znajdują się obecnie w kodeksie.
Przychód, jaki osiąga pracownik ze stosunku pracy podlega opodatkowaniu. Do prawidłowego obliczenia wysokości zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, należy uwzględnić – w formie zryczałtowanej – koszty uzyskania przychodu.
Warunkiem zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu jest złożenie przez pracownika oświadczenia o spełnieniu warunków uprawniających do odliczenia kosztów w danej wysokości.
Zryczałtowane koszty uzyskania przychodu, brane pod uwagę przy obliczaniu zaliczki na PIT, ustala się w oparciu o art. 22 ust. 2 ustawy o PIT, a ich wysokość zależy od odległości jaką pokonuje osoba zatrudniona z miejsca stałego lub czasowego zamieszkania do miejsca pracy.
Koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej:
Ministerstwo Finansów zapytane przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej podkreśliło, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, i gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, to niezależnie od faktycznego miejsca wykonywania pracy na polecenie pracodawcy, pracownikowi przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodów. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy pracownik otrzymuje dodatek za rozłąkę lub zwrot kosztów dojazdu niezaliczony do przychodów podlegających opodatkowaniu.
Podwyższone koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej (…) przysługują w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, oraz pracownik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę lub zwrotu kosztów dojazdu do zakładu pracy (chyba że zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu).
W czasie pandemii Covid-19 przepisy związane z wykonywaniem pracy zdalnej posiadają charakter wyjątkowy i tymczasowy. Tak więc nie można zakładać, że Ministerstwo Finansów podtrzyma swoje stanowisko po ustaniu stanu epidemii.
Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter, chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.
Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!
Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!
Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale!
Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.
„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!
Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.
Najnowsze artykuły
Posłuchaj podcastów
Kursy, które Cię zainteresują
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!
Bądźmy w kontakcie