fbpx

Badania lekarskie pracowników w okresie epidemii – najnowsze wyjaśnienia resortu pracy

26 marca 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
W czasie epidemii, pracodawcy są zobowiązani do kierowania pracowników na badania wstępne i kontrolne.

W przypadku braku dostępu do lekarza medycyny pracy, badania mogą być przeprowadzone przez innego lekarza za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub łączności.

Nie ma natomiast konieczności wykonywania badań okresowych – obowiązek ich wykonywania został zawieszony ustawą z dn. 2 marca 2020 r.

Co jednak zrobić w sytuacji gdy pracodawca wystawi skierowanie na badania okresowe, a pracownik się im podda?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii potwierdziło w stanowisku z dn. 7 stycznia 2021 r., że badania okresowe mogą być wykonywane w trakcie epidemii. Jeżeli pracodawca skieruje pracownika na badania okresowe, pracownik się na nie uda, a lekarz wyda orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku to należy je traktować jako normalne badanie okresowe.

Pracodawcy, którzy nie zdecydowali się skierować pracowników na badania okresowe w czasie epidemii muszą to zrobić niezwłocznie po zakończeniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego (w zależności od tego który stan będzie ostatni), aby pracownicy mogli dostarczyć aktualne orzeczenie lekarskie potwierdzające zdolność do wykonywania pracy przed upływem 180 dni od zakończenia epidemii (stanowisko MRPiT z dn. 3 lutego 2021 r.).

Pracodawca może wystawiać skierowania na profilaktyczne badania lekarskie w formie papierowej i elektronicznej.

W stanowisku z dn. 5 marca br. MRPiT potwierdziło, że skierowania na badania profilaktyczne mogą być wystawione w formie papierowej i elektronicznej, a własnoręczny podpis może być zastąpiony elektronicznym podpisem kwalifikowanym.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!