fbpx

Zeznania podatkowe za 2020 r.

26 marca 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Już coraz mniej czasu zostało na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym z podatku za 2020 r. Zapłata niższego podatku i skorzystanie z ulg podatkowych jest możliwe na podstawie Ustawy o PIT.

Na złożenie zeznania i rozliczenie PIT za ubiegły rok jest czas do 30 kwietnia 2021 r. Od 2019 roku nie trzeba wypełniać rocznego zeznania podatkowego, ponieważ robi to za nas Krajowa Administracja Skarbowa. Pamiętać jednak trzeba o tym, że jeżeli chcemy skorzystać z ulg musimy je wprowadzić sami.

Z rozliczenia zwolnione są osoby, które osiągnęły zerowy przychód i dochód, a ich podatek wynosi równe 0 zł. 

Rozliczenie poprzez stronę Twój e-PIT

Formularze PIT można składać tradycyjnie podczas wizyty w odpowiednim urzędzie skarbowym, wysłać pocztą na adres urzędu lub rozliczyć online. Od 2019 roku podatnicy mogą korzystać z platformy podatkowej Ministerstwa Finansów „Twój e-PIT”.  Jest to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. 

Dzięki Twój e-PIT podatnicy mają możliwość rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym – dodaje  minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Korzystanie z usługi Twój e-PIT jest możliwe poprzez zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną.

Do 30 kwietnia 2021 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Mogą też nie robić nic, Krajowa Administracja Skarbowa wypełnia za podatnika roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku w tej sprawie.

Co możemy odliczyć

W zeznaniu podatkowym za 2020 rok odliczyć można m.in. następujące ulgi:

 • na dziecko,
 • na internet,
 • termomodernizacyjna,
 • abolicyjna,
 • budowlana,
 • rehabilitacyjna,
 • dla krwiodawców,
 • dla ozdrowieńców,
 • podatkowa od darowizny na walkę z COVID-19,
 • dla osób poniżej 26. roku życia,
 • B+R – czyli ulga na działalność badawczo-rozwojową.

Ulga podatkowa pozostaje prawem podatnika, a więc nie ma obowiązku korzystanie z niej. Podatnik sam odpowiada za to, aby konkretna ulga podatkowa znajdowała się w deklaracji rocznej. 

Termin złożenia deklaracji

Złożyć PIT do odpowiedniego urzędu skarbowego należy w ściśle określonych terminach. Do 30 kwietnia 2021 roku muszą rozliczyć się:

 • właściciele działalności gospodarczych (PIT-36),
 • osoby osiągające dochód na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej (PIT-37),
 • przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność rozliczający się przez podatek liniowy (PIT-36L),
 • podatnicy, którzy osiągnęli przychód z tytuły zbycia papierów wartościowych (PIT-38),
 • osoby osiągające przychód z prywatnego zbycia nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomością (PIT- 39).

Dla większości pracowników najważniejszy jest PIT-37. Ta deklaracja jest typową, składaną przez pracowników, zleceniobiorców i innych, za których zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik (zakład pracy, zleceniodawca itp.).

Termin zwrotu nadpłaconego podatku

Osoby, które w ciągu roku zapłaciły więcej zaliczek na podatek dochodowy, niż wyniosło faktyczne zobowiązanie, zyskują prawo do otrzymania zwrotu podatku.

Ustawowo, Urzędy Skarbowe mają na zwrot nadpłaconego podatku maksymalnie 90 dni od dnia złożenia deklaracji lub 45 dni w przypadku deklaracji złożonych elektronicznie po 15 lutego 2021 r. 

Szybsze złożenie formularza gwarantuje szybszy zwrot pieniędzy.

Jeżeli okaże się, że suma pobranych w ciągu roku zaliczek jest niższa od kwoty podatku, konieczna stanie się więc dopłata. Wtedy urząd skarbowy w terminie do 30 maja powiadomi o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji jest 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od 1 czerwca, będą naliczane odsetki.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!