Otrzymałam ostatnio zapytanie, czy podpisując z pracownikiem kolejną umowę o pracę, pracodawca jest zobowiązany do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz czy urlop ten można przenieść na kolejną umowę?
Menu
Jesteś tu: HR na szpilkach → Jak prawidłowo dokonać przeniesienia niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę z pracownikiem
W poniższym artykule postaram się wyjaśnić zasady, kiedy należy dokonać wypłaty ekwiwalentu pieniężnego oraz jak zgodnie z przepisami prawa pracy dokonać przeniesienia niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego podczas podpisywania z pracownikiem kolejnej umowy o pracę.
Jednym z podstawowych praw pracownika jest prawo do urlopu wypoczynkowego, którego roczny wymiar uzależniony jest od stażu pracy:
Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej „urlopem”. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu (art. 152 K.P.)
Zgodnie z art. 153 Kodeksu pracy pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
Więcej o pierwszym urlopie przeczytasz tutaj: Pierwszy rok pracy a prawo do urlopu.
Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.
Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlop w roku, w którym uzyskał do niego prawo. Na wniosek pracownika, urlop może być podzielony na części, jednak jedna z tych części musi obejmować, co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Część urlopu niewykorzystaną z powodu usprawiedliwionej nieobecności pracownika udziela się pracownikowi w terminie późniejszym.
Urlop udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy w danym dniu. Jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
Głównym celem urlopu wypoczynkowego jest regeneracja sił utraconych w wyniku wykonywania pracy, dlatego stosowanie zamiennika w postaci rekompensaty pieniężnej, pozostaje w sprzeczności z przeznaczeniem tego prawa. Ustawodawca przewidział tylko jedną sytuację, w której rekompensata pieniężna może być zastosowana. Pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu w dacie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypiera zatem prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego, który co do zasady powinien być wykorzystany w naturze.
W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny (art. 171. Par. 1 K.P.)
Nabycie prawa do ekwiwalentu urlopowego zależy od spełnienia dwóch przesłanek:
Więcej o niewykorzystanym urlopie wypoczynkowym po ustaniu stosunku pracy przeczytasz tutaj: Niewykorzystany urlop wypoczynkowy a ustanie stosunku pracy.
Zgodnie z art. 171 par. 3 Kodeksu pracy pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop mimo ustania stosunku pracy, w przypadku gdy:
W związku z powyższym przepisem, aby przeniesienie niewykorzystanego urlopu na kolejną umowę było skuteczne, muszą zostać spełnione dwa warunki – postanowienie obu stron stosunku pracy oraz brak przerwy pomiędzy umowami.
Wystąpienie chociażby jednego dnia przerwy pomiędzy umowami sprawi, że przeniesienie urlopu nie będzie możliwe i pracodawca będzie musiał dokonać wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop.
Przepisy prawa pracy nie wskazują w jakiej formie postanowienie o przeniesienie niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego ma się odbywać. Jednak dla celów dowodowych warto, aby takie postanowienie przygotować w formie pisemnej jako zgodne oświadczenie woli obu stron.
Wzór porozumienia w sprawie przeniesienia niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę znajdziesz na mojej stronie w zakładce NARZĘDZIOWNIK – WZORY DOKUMENTÓW.
Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dn. 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (na podstawie art. 2981 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917, z późn. zm.2)) porozumienie o przeniesienie urlopu na kolejną umowę przechowuje się w części C akt osobowych.
Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter, chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.
Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!
Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!
Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale!
Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.
„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!
Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.
Najnowsze artykuły
Posłuchaj podcastów
Kursy, które Cię zainteresują
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!
Bądźmy w kontakcie