fbpx

Szczepienia w zakładach pracy

6 kwietnia 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Jedną ze zmian w Narodowym Programie Szczepień jest możliwość utworzenia punktów szczepień w dużych zakładach pracy.

Obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 6 tys. punktów szczepień przeciw COVID-19, a w pierwszym kwartale 2021 r. zostało zaszczepionych blisko 2 mln osób (stan na dzień 28 marca 2021 r.)

Aby zwiększyć dostępność szczepionek i przyśpieszyć proces szczepień, rząd zdecydował, że zakłady pracy będą mogły utworzyć punkty szczepień dla swoich pracowników.

Jakie wymogi należy spełnić, aby utworzyć punkt szczepień w zakładzie pracy? Szczegóły poniżej.

Obowiązki pracodawców

Całkowita odpowiedzialność za organizację szczepień na terenie zakładu pracy będzie leżała po stronie pracodawców. Aby zorganizować punkt szczepień pracodawca musi mieć minimum 500 chętnych osób do zaszczepienia oraz:

 • zorganizować zespół tj. podpisać umowy z osobami posiadającymi uprawnienia do kwalifikacji i wykonywania szczepień – pamiętajmy, że „kwalifikacji do szczepienia i zaszczepienia może dokonywać ta sama osoba (lekarz)”

Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 10.12.2020 r., uprawniania do wykonania szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 (podania szczepionki) uzyskali: lekarze, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, a także higienistki szkolne. Higienistki muszą posiadać kwalifikacje do wykonywania szczepień, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 17 ust. 10 pkt 3 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845 i 2112).

 • zabezpieczyć miejsce, w którym odbędą się szczepienia
  • miejsce umożliwiające swobodne dojście dla pracowników,
  • dostęp do energii elektrycznej,
  • komputer z dostępem do Internetu (dokumentacja  będzie prowadzona w systemach Centrum e-Zdrowia),
  • lodówkę do przechowywania szczepionek.
 • złożyć zamówienie na dostarczenie szczepionek w Agencji Rezerw Strategicznych.

Kiedy?

Po spełnieniu powyższych wymogów, w drugim kwartale 2021 r. pracodawcy otrzymają szczepionki i będą mogli przystąpić do szczepień.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!