fbpx

Czy krótszy tydzień pracy jest bardziej efektywny?

8 kwietnia 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print

Czas pracy w Unii Europejskiej

Zgodnie z danymi Eurostatu osoby zatrudnione na pełen etat w Unii Europejskiej pracują średnio 37,1 godzin tygodniowo. W czołówce rankingu są Grecy, którzy pracują średnio 42,1 godziny tygodniowo, Bułgarzy, którzy pracują średnio 40,4 godziny tygodniowo i Polacy, którzy pracują 40,1 godziny tygodniowo. Natomiast najkrócej pracują Włosi (średnio 38 godzin tygodniowo), Francuzi i Niemcy (35 godzin tygodniowo), Duńczycy (33 godziny tygodniowo) oraz Holendrzy (średnio 29 godzin tygodniowo), a czterodniowy tydzień pracy jest w kraju niemal standardem.

Zgodnie z § 1 art. 129 oraz §1 art. 131 Kodeksu Pracy: „czas pracy w Polsce nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”, a „tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym”.

Jesteśmy jednym z państw, które pracuje najdłużej, ale czy najbardziej efektywnie?

Zaskakujące okazały się badania Brytyjczyków, którzy wykazali, że w ciągu 8 godzinnego dnia pracy, pracownicy są wydajni przez niecałe 3 godziny (dokładnie 2 godziny i 53 minuty), a pozostały czas spędzają na czytaniu informacji, przeglądaniu mediów społecznościowych i  socjalizowaniu się z innymi pracownikami. Według K. Anders Ericsson, eksperta psychologii pracy, mózg może poświęcić merytorycznemu myśleniu ograniczoną ilość czasu, dlatego długie godziny pracy nie są wskazane w codziennej pracy.

Badania wskazują, że skrócenie czasu pracy to świetne rozwiązanie, które przyczyni się do zwiększenia efektywności i produktywności pracownikóworaz pozytywnie wpłynie na ich styl życia. Bardzo dobrym pomysłem jest czterodniowy tydzień pracy, który zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie. Już teraz wiele firm takich jak Unilever, Cisco, Deloitte, KPMG czy Microsoft  skróciło czas pracy o 20 proc. bez zmniejszania wynagrodzenia pracowników, a to rozwiązanie spowodowało, że  wydajność pracowników zwiększyła się o 40%.

Teraz Hiszpania wprowadziła pilotażowy pogram dla zainteresowanych firm, które wypróbują czterodniowy tydzień pracy. Do przetestowania tej inicjatywy zgłosiło się 200 małych i średnich firm z różnych sektorów gospodarki, a obserwowanie rezultatów zajmie 3 lata. Czy skrócony tydzień pracy stanie się wkrótce powszechny? Czas pokaże.

No token or token has expired.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!