fbpx

Urlop regeneracyjny

13 kwietnia 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Coraz więcej pracowników odczuwa stres, przemęczenie i przytłoczenie obowiązkami zawodowymi.

Długi urlop regeneracyjny w Polsce?

Zgodnie z raportem „Bezpieczeństwo pracy w Polsce” aż 85% pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych przyznało, że odczuwa stres w pracy. A aż 53% badanych stwierdziło, że odchodzi z pracy z powodu niekorzystnych warunków, takich jak stres, presja oraz przepracowanie.

Aby uniknąć zmniejszenia zaangażowania w pracę i wypalenia zawodowego, pracodawcy coraz częściej oferują dodatkowe dni wolne, a w niektórych przypadkach również długi urlop regeneracyjny (sabbatical).

Koncepcja

Urlop regeneracyjny (od angielskiego wyrażenia “sabbatical leave”) to kilkumiesięczny, półroczny lub roczny okres (płatny lub bezpłatny), który pracownik przeznacza na naukę lub podróże. Taka forma odpoczynku dla pracowników jest najbardziej rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych. Początkowo urlop regeneracyjny był przyznawany profesorom wyższych uczelni, aby mogli wziąć jeden lub dwa semestry urlopu na dalsze kształcenie, nauczanie na zagranicznej uczelni lub badania naukowe.

Obecnie, coraz więcej pracodawców oferuje pracownikom dłuższy urlop regeneracyjny od wykonywania obowiązków zawodowych. Urlop może być wykorzystany na odpoczynek lub dokształcanie się, podnoszenie kompetencji i zdobywanie nowych doświadczeń, co w efekcie sprawia, że pracownik jest gotowy do powrotu do pracy z nową energią i pomysłami.

Badania naukowe dowodzą, że kilkumiesięczna przerwa w pracy zapobiega wypaleniu zawodowemu, poprawia samopoczucie oraz podnosi efektywność pracownika.

Przepisy w Polsce

Polskie przepisy gwarantują pracownikom prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w zależności od stażu pracy. Długi urlop regeneracyjny nie jest uregulowany przepisami prawa w Polsce, ani nie był przedmiotem prac ustawodawcy.

Kodeks pracy określa jedynie ustawowe minimum gwarantowanego urlopu wypoczynkowego poszczególnym grupom pracowników, jednak pracodawca w przepisach wewnątrzzakładowych może zagwarantować dłuższy urlop dla pracowników z długim stażem. Ważne aby przy wprowadzaniu przepisu o dodatkowej liczbie dni urlopowych kierować się zasadą niedyskryminacji.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!